StoryEditor

Severské krajiny prisľúbili podporu Ukrajine, Zelenskyj odcestoval do Holandska

04.05.2023, 06:38
Autor:
TASRTASR

Podľa zatiaľ nepotvrdených správ holandských médií ukrajinský líder ešte v stredu vo večerných hodinách odcestoval z Fínska do Holandska, a to na palube holandského vládneho lietadla.

Päť severských krajín prisľúbilo pokračovanie pomoci Ukrajine v boji proti ruskej agresii, ako aj podporu snahám Kyjeva o vstup do NATO a EÚ. Lídri Fínska, Švédska, Nórska, Dánska a Islandu to uviedli na  stredajšom summite v Helsinkách, na ktorom sa zúčastnil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informuje agentúra DPA.

Podľa zatiaľ nepotvrdených správ holandských médií ukrajinský líder ešte v stredu vo večerných hodinách odcestoval z Fínska do Holandska, a to na palube holandského vládneho lietadla.

Vláda v Haagu v stredu večer oznámila, že Zelenskyj, počas svojej prvej, vopred neohlásenej návštevy Holandska, prednesie vo štvrtok prejav venovaný vojne na Ukrajine, uvádza agentúra Reuters.

Ukrajinský prezident sa v Helsinkách stretol s fínskym prezidentom Saulim Niinistöm, so švédskym premiérom Ulfom Kristerssonom, nórskym predsedom vlády Jonasom Gahrom Störem, dánskou ministerskou predsedníčkou Mette Frederiksenovou a šéfkou islandskej vlády Katrín Jakobsdóttir.      

"Severské krajiny zostávajú pevné vo svojom odhodlaní   podporovať nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v rámci jej medzinárodne uznaných hraníc," uvádza sa v záverečnom komuniké účastníkov summitu vo fínskej metropole.

Lídri piatich krajín zároveň prisľúbili, že budú naďalej poskytovať "politickú, finančnú, humanitárnu a vojenskú podporu Ukrajine", a to tak dlho, ako to bude potrebné.

Fínsko, Švédsko, Nórsko, Dánsko a Island pomáhajú Ukrajine od začiatku ruskej invázie. Dánsko v utorok oznámilo, že Kyjevu poskytne vojenské vybavenie a finančnú pomoc v hodnote 228 miliónov eur na podporu očakávanej ukrajinskej protiofenzívy.

Holandsko už venovalo Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote približne 1,2 miliardy eur.

 

01 - Modified: 2023-06-02 20:20:02 - Feat.: - Title: Ukrajinky uviazli pri kryte. Zelenskyj nariadil audit, spor so starostom Kličkom silnie 02 - Modified: 2023-06-02 18:48:12 - Feat.: - Title: Členstvo Ukrajiny v NATO je nemožné pred ukončením ruskej invázie, priznáva Zelenskyj 03 - Modified: 2023-06-02 08:56:24 - Feat.: - Title: Čínsky vyslanec si nemyslí, že by Rusko či Ukrajina úplne vylúčili rokovania o riešení konfliktu 04 - Modified: 2023-06-02 08:32:59 - Feat.: - Title: Švajčiarsky parlament odmietol nepriamy vývoz zbrojného materiálu na Ukrajinu, nechce porušiť neutralitu 05 - Modified: 2023-06-02 07:11:03 - Feat.: - Title: Izrael spolupracuje s Ukrajinou na nasadení systému včasného varovania pred raketovými útokmi
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. jún 2023 08:49