StoryEditor

Svetovú cenu slobody tlače získala trojica uväznených iránskych novinárok

03.05.2023, 11:04
Autor:
TASRTASR

Cena je pomenovaná po kolumbijskom novinárovi Guillermovi Canovi, ktorého zavraždili v decembri 1986 v Bogote pred budovou novín El Espectador, pre ktoré pracoval.

Svetovú cenu slobody tlače UNESCO – Cenu Guillerma Cana získala trojica väznených iránskych novinárok. TASR správu prevzala v stredu z agentúry AP.

Ocenená Niloufar Hamediová minulý rok informovala o smrti 22-ročnej Kurdky Mahsy Amíníovej po predchádzajúcom zadržaní mravnostnou políciou. Elaheh Mohammadiová písala o Amíníovej pohrebe a Narges Mohammadiová je dlhoročná novinárka a jedna z popredných iránskych aktivistiek.

Generálna riaditeľka UNESCO Audrey Azoulayová mená držiteliek oznámila v utorok v New Yorku. "Nikdy nebolo väčšmi dôležité prejaviť úctu všetkým novinárkam, ktorým bránia vo výkone povolania a ktoré čelia hrozbám a útokom na svoju osobnú bezpečnosť," povedala. Vyzvala svetových lídrov, aby bránili slobodu tlače a ochraňovali profesionálnu, slobodnú a nezávislú žurnalistiku.

Predsedníčka medzinárodnej poroty Zainab Salbiová dodala, že trojica laureátok platí veľkú cenu za svoju oddanosť v oblasti spravodajského pokrývania a oznamovaní pravdy.

Iránske súdnictvo koncom apríla uviedlo, že Hamediová a Elaheh Mohammadiová boli obžalované za spoluprácu s USA, konanie proti národnej bezpečnosti a vytváranie propagandy proti systému. Obe sú podľa UNESCO vo väzení od septembra.

Ich zadržanie vyvolalo v zahraničí vlnu kritiky v spojitosti s krvavými zásahmi bezpečnostných zložiek voči novinárom a účastníkom protivládnych protestov. Protesty vyvolala vlani v septembri smrť Mahsy Amíníovej. Počas nich už zomrelo najmenej 529 ľudí, píše AP s odvolaním sa na ľudskoprávnych aktivistov v Iráne. Úrady zadržali ďalších viac než 19.000 osôb.

Narges Mohammediová si podľa UNESCO odpykáva 16-ročný trest vo väzení. V zahraničí si získala uznanie za aktivistické úsilie proti trestu smrti v Iráne.

Svetová cena slobody tlače UNESCO sa udeľuje od roku 1997 pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače 3. mája. Ide o ocenenie pre osoby, organizácie či inštitúcie, ktoré výraznou mierou prispeli k obrane či podpore slobody tlače kdekoľvek na svete – najmä ak bolo ich úsilie spojené s rizikom.

Cena je pomenovaná po kolumbijskom novinárovi Guillermovi Canovi, ktorého zavraždili v decembri 1986 v Bogote pred budovou novín El Espectador, pre ktoré pracoval.

Vlani toto ocenenie získala Bieloruská asociácia novinárov BAJ.

01 - Modified: 2023-02-28 12:44:54 - Feat.: 0 - Title: S Reichstagom zhorela aj sloboda. Parlament zapálil mladý radikál, Hitler to využil na nastolenie diktatúry 02 - Modified: 2022-12-04 10:40:51 - Feat.: 1 - Title: Všetky triky antikapitalistov odhalené. Ako manipulujú s masami? 03 - Modified: 2023-01-27 21:28:29 - Feat.: 1 - Title: Kosovský premiér vyzval, aby všetky štáty EÚ a NATO uznali jeho krajinu 04 - Modified: 2022-07-29 08:54:02 - Feat.: 0 - Title: TROŠKA TROSKA: Ako fašisti na Slovensku získali väčší rešpekt ako queer ľudia
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
08. jún 2023 13:50