Francúzska armáda a niekoľko jej spojencov na konci februára začali vojenské cvičenie nebývalého rozsahu s krycím názvom Orion, teraz sa dostáva do najintenzívnejšej fázy. Vyše 12-tisíc vojakov na východe Francúzska tri týždne nacvičuje intenzívnu vojnu a vytlačenie nepriateľa z okupovaného mesta. Hoci to vojaci odmietajú, cvičenie silno pripomína vojnu na Ukrajine, píše vo svojej dnešnej reportáži denník Le Monde.
Francúzsky tank Leclerc obozretne postupuje úzkou ulicou, má za úlohu dostať späť pod kontrolu mesto Jeoffrécourt, bývalé stredoveké mesto uprostred vojenského priestoru. Jeho postup ale nečakane zastaví nepriateľský tank AMX-30 schovaný v prejazde domu. Leclerc je zničený, rovnako ako obrnené vozidlá, ktoré ho sprevádzali.
"Chlapci sa trochu unáhlili, mali vypáliť dymové granáty, aby skryli svoj postup, alebo vyslať prieskumníkov," povedal inštruktor, ktorý mal na starosti posudzovanie týchto súbojov so slepými nábojmi. Dodal, že "v mestských oblastiach vyhráva ten, kto rýchlejšie stisne spúšť".
Počas cvičenia Orion sa po tri týždne na pláňach regiónu Grand-Est na ploche 400 krát 250 kilometrov preháňa 12-tisíc mužov, 9-tisíc sa ich priamo zapája do simulácií bojov. K dispozícii majú 2600 vozidiel, vrátane 400 obrnených vozidiel. Odhadované náklady na cvičenie sú 35 miliónov eur, skončilo by sa tento piatok.
"Je to najväčšie vojenské cvičenie, aké Francúzsko usporiadalo za posledných 30 rokov," uviedol generál Emmanuel Gaulin, veliteľ Zboru rýchlej reakcie-Francúzska, ktorý cvičenie riadil. "Naším cieľom je ukázať, že sme národom schopným postaviť sa rovnocennému protivníkovi v operácii vysokej intenzity," dodal Gaulin.
Kým letectvo a námorníctvo trénuje praktické operácie pomerne často, pri pozemných silách je to skôr výnimočné, podotýka Le Monde. Prebiehajúce cvičenie sa navyše prvýkrát od roku 1987 koná na obývanom území aj mimo vojenských priestorov.
Armáda síce zdôrazňuje, že cvičenie začala plánovať už v roku 2021, v praxi ale jeho scenár veľmi silno pripomína obranu Ukrajincov pred ruským agresorom. Fiktívny štát Arnland napadol susedný Mercure. Francúzske jednotky spoločne s britskými, belgickými, americkými, španielskymi a gréckymi spojencami musia zastaviť postup agresora a spôsobiť mu také vysoké straty, že bude prinútený vyjednávať. Aby všetko zodpovedalo súčasnej medzinárodnej realite, má štát Mercure aj svoje vlastné žoldnierske milície.
Vojaci cvičili so slepými nábojmi, zásahy monitorovali zariadenia na ich odevoch. Straty boli virtuálne, ale skúsenosti reálne. Priebeh cvičenia navyše nebol presne daný a jednotky mohli uplatňovať vlastné nápady a iniciatívy a zlepšovať svoju stratégiu. Do cvičenia sa zapojila aj tisícka rezervistov. Teoreticky mali byť v tyle, ale práve nepredvídateľnosť bojov ich mnohokrát uvrhla do ich stredu.
Jeden zo zúčastnených generálov potom dodal, že pri cvičení môže byť "zlý" a použiť muníciu a taktiku, ktorú by francúzska armáda nikdy nepoužila, ako sú chemické zbrane alebo bombardovanie civilných cieľov. "Spíme málo, na zemi, vo vozidlách, to prináša stres a únavu. Ale je to dobre, lebo sa blížime reálnym podmienkam, "uviedol ďalší z veliteľov.