StoryEditor

Ukrajinský parlament vyhlásil "rašizmus" za štátnu ideológiu Ruskej federácie

02.05.2023, 21:22
Autor:
TASRTASR

Ukrajinský parlament v utorok prijal uznesenie, ktorým definoval tzv. rašizmus ako ideológiu a označil ju za základ štátnej politiky Ruskej federácie.

Na sociálnej sieti Facebook o tom informoval predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk.

Podľa správy britskej stanice BBC ukrajinskí poslanci v texte uznesenia sústredili definície a charakteristiky súčasnej ruskej moci, ako ich uvádzajú ukrajinskí i západní historici, publicisti a kulturológovia, ktorí sa snažia vedecky vysvetliť tento fenomén. Na základe týchto stanovísk poslanci dospeli k záveru, že rašizmus je novodobý ruský fašizmus.

V uznesení ukrajinského parlamentu sa píše, že vojna rozpútaná Ruskom na Ukrajine "celému svetu odhalila skutočnú podstatu politického režimu Vladimira Putina ako neoimperiálnej, totalitnej diktatúry, ktorá napodobňuje najhoršie praktiky minulosti a stelesňuje myšlienky fašizmu a národného socializmu v modernej verzii ruského fašizmu (rašizmu)".

Ukrajinskí poslanci vyjadrili nádej, že ich dokument umožní sformovať jednotný prístup medzinárodných inštitúcií k ruskej politike, ktorá poslúžila na odôvodnenie agresie voči Ukrajine.

BBC dodala, že cieľom ukrajinských zákonodarcov je dosiahnuť, aby sa termín "rašizmus" udomácnil v politike, žurnalistike, kultúre v rôznych jazykoch sveta - "aby sa ľuďom opäť ukázalo, že Rusko v skutočnosti aktívne uplatňuje praktiky fašistického režimu, ktorý pritom verbálne odsudzuje".  

Ukrajinský parlament sa obrátil aj na OSN, Európsky parlament, Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, Parlamentné zhromaždenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Parlamentné zhromaždenie aliancie NATO, ako aj vlády a parlamenty ďalších krajín s výzvou, aby "podporili odsúdenie ideológie, politiky a praktiky rašizmu".

Ukrajinská Najvyššia rada tiež vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo opatrenia, ktoré by umožnili, aby vojensko-politické vedenie Ruska nieslo zodpovednosť za páchanie zločinov na Ukrajine a voči jej národu.

01 - Modified: 2023-05-31 20:13:55 - Feat.: - Title: Súd poslal na viac než osem rokov za mreže Rusa, ktorý hádzal zápalné fľaše pri proteste proti vojne 02 - Modified: 2023-05-31 20:03:51 - Feat.: - Title: Rusko hlási zničenie ukrajinskej lode, podľa Britov Moskva stráca iniciatívu. Prigožin chce mobilizáciu 03 - Modified: 2023-05-31 19:19:22 - Feat.: - Title: Gruzínska prezidentka verí, že jej krajina tento rok získa kandidátsky štatút. Chce "ochranu pred Ruskom" 04 - Modified: 2023-05-31 18:56:10 - Feat.: - Title: Ani psa to neprebudilo, tvrdila ruská televízia o nálete dronov na Moskvu. Putin reagoval pokojne 05 - Modified: 2023-05-31 18:12:00 - Feat.: - Title: Rusi zničili časť cesty v obave z útoku na Brjansk. Potrebujeme pád centra, tvrdia Ukrajinci
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 07:12