StoryEditor

Ukrajinský parlament vyhlásil "rašizmus" za štátnu ideológiu Ruskej federácie

02.05.2023, 21:22
Autor:
TASRTASR

Ukrajinský parlament v utorok prijal uznesenie, ktorým definoval tzv. rašizmus ako ideológiu a označil ju za základ štátnej politiky Ruskej federácie.

Na sociálnej sieti Facebook o tom informoval predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk.

Podľa správy britskej stanice BBC ukrajinskí poslanci v texte uznesenia sústredili definície a charakteristiky súčasnej ruskej moci, ako ich uvádzajú ukrajinskí i západní historici, publicisti a kulturológovia, ktorí sa snažia vedecky vysvetliť tento fenomén. Na základe týchto stanovísk poslanci dospeli k záveru, že rašizmus je novodobý ruský fašizmus.

V uznesení ukrajinského parlamentu sa píše, že vojna rozpútaná Ruskom na Ukrajine "celému svetu odhalila skutočnú podstatu politického režimu Vladimira Putina ako neoimperiálnej, totalitnej diktatúry, ktorá napodobňuje najhoršie praktiky minulosti a stelesňuje myšlienky fašizmu a národného socializmu v modernej verzii ruského fašizmu (rašizmu)".

Ukrajinskí poslanci vyjadrili nádej, že ich dokument umožní sformovať jednotný prístup medzinárodných inštitúcií k ruskej politike, ktorá poslúžila na odôvodnenie agresie voči Ukrajine.

BBC dodala, že cieľom ukrajinských zákonodarcov je dosiahnuť, aby sa termín "rašizmus" udomácnil v politike, žurnalistike, kultúre v rôznych jazykoch sveta - "aby sa ľuďom opäť ukázalo, že Rusko v skutočnosti aktívne uplatňuje praktiky fašistického režimu, ktorý pritom verbálne odsudzuje".  

Ukrajinský parlament sa obrátil aj na OSN, Európsky parlament, Parlamentné zhromaždenie Rady Európy, Parlamentné zhromaždenie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Parlamentné zhromaždenie aliancie NATO, ako aj vlády a parlamenty ďalších krajín s výzvou, aby "podporili odsúdenie ideológie, politiky a praktiky rašizmu".

Ukrajinská Najvyššia rada tiež vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo opatrenia, ktoré by umožnili, aby vojensko-politické vedenie Ruska nieslo zodpovednosť za páchanie zločinov na Ukrajine a voči jej národu.

01 - Modified: 2024-05-25 21:24:10 - Feat.: - Title: Krajiny G7 by mohli Ukrajine dať pôžičku krytú ruskými aktívami 02 - Modified: 2024-05-25 19:04:20 - Feat.: - Title: Zelenskyj​ označil Putinove výroky za nudné. To on je nelegitímny prezident, hovorí 03 - Modified: 2024-05-25 16:22:43 - Feat.: - Title: Ficov stav sa zlepšuje, parlament prijal uznesenie o zmierení, ale vlastne nikto nevie, ako má vyzerať 04 - Modified: 2024-05-25 17:16:15 - Feat.: - Title: „FSB má zložku na každého.“ Čistky v ruskej armáde sa rozbehli naplno 05 - Modified: 2024-05-25 14:32:11 - Feat.: - Title: Prímerie s Ruskom teraz nemá zmysel, Moskva by ho zneužila, vyhlásil Zelenskyj
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
26. máj 2024 00:39