Čínska spoločnosť Baoshan Iron & Steel spojila svoje sily so saudským koncernom Saudi Aramco a investičným fondom arabského kráľovstva, aby založili oceliareň v Saudskej Arábii, keďže obe krajiny prehlbujú obchodné vzťahy. TASR o tom informuje na základ správy Bloomberg.
Komplex v Ras al-Chair na východnom pobreží kráľovstva bude produkovať až 1,5 milióna ton oceľových plechov ročne, pričom výroba sa má začať do roku 2026. Tento závod bude prvou základňou spoločnosti Baosteel v zámorí a bude mať pece navrhnuté tak, aby mali zníženú produkciu emisií uhlíka.
Množstvo vyrobenej ocele bude malé, o niečo menšie ako objem surovej ocele vyrobenej v USA každý týždeň, ale dohoda podčiarkuje túžbu kráľovstva diverzifikovať ekonomiku smerom od ropy budovaním všetkého, od ťažkého priemyslu až po tzv. start-upy v oblasti cestovného ruchu a technológií.
Peking a Rijád v uplynulých rokoch posilnili ekonomické a politické vzťahy, pričom v roku 2022 uzavreli investičné dohody v hodnote takmer 50 miliárd dolárov (45,53 miliardy eur).
Saudi Aramco začiatkom tohto roka oznámilo viaceré nové dohody s čínskymi spoločnosťami. Arabský gigant investuje miliardy dolárov do čínskych rafinérií a petrochemických zariadení a bude tiež dodávať ázijskej krajine takmer 700-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne.
Generálny riaditeľ Aramco Amin Násir v marci uviedol, že firma zdvojnásobuje svoje úsilie a chce sa stať "všestranným zdrojom energií a chemikálií pre dlhodobú energetickú bezpečnosť Číny".
Baosteel nešpecifikoval finančné záväzky spojené s oceliarňou. Podľa Aramco sa sústredí na produkciu ťažkej ocele, ktorá sa často používa na ropné plošiny a trupy tankerov.