StoryEditor

Štátne divadlo Košice mení názov

01.05.2023, 17:13
Autor:
TASRTASR

Divadlo sa vrátilo ku svojmu niekdajšiemu názvu. Na zmenu názvu košického divadla vlani vyzvala aj skupina poslancov za OĽANO.

Štátne divadlo Košice sa k pondelku premenovalo na Národné divadlo Košice. Vrátilo sa tak ku svojmu niekdajšiemu názvu. Pod posledným názvom pôsobilo od roku 1999. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva kultúry Zuzana Viciaňová. 

"Dnes sa Štátne divadlo Košice mení na Národné divadlo Košice. Tento okamih je zároveň poďakovaním umelcom a umelkyniam a ďalším zamestnancom a zamestnankyniam, ktorí slovo národné každý deň napĺňajú umením a prácou, ako aj prejavom úcty k predošlým generáciám v histórii tohto krásneho divadla," skonštatovala dočasne poverená ministerka kultúry Natália Milanová.

Viciaňová priblížila, že z pohľadu súčasnej teatrológie možno považovať úzus označovania inštitúcií v názve ako "štátne" za pomerne prekonaný. "Dôvodom sú nánosy bývalých politických (totalitných) režimov, ktoré môže daný názov niesť," priblížila. Slovo "národné" sa podľa odborníkov vníma širšie a inkluzívnejšie. "Pozitívami v prípade premenovania košického divadla sú teda neutralita názvu oproti označeniu štátne divadlo a tiež kultúrna inkluzívnosť," doplnila hovorkyňa. 

Na zmenu názvu košického divadla vlani vyzvala aj skupina poslancov Národnej rady z klubu OĽANO. Argumentovali, že divadlo spĺňa všetky potrebné atribúty pre titul "národné divadlo", a to historické aj kvalitatívne.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 17:03