Situácia v Sudáne je podľa generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa "bezprecedentná". V reakcii na pokračujúce boje dnes rozhodol o okamžitom vyslaní šéfa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí Martina Griffithsa do krajiny. S odvolaním sa na hovorcu OSN o tom informovala agentúra AFP. Spojené štáty dnes oznámili, že do relatívne pokojného Port Sudánu dorazil ich druhý pozemný evakuačný konvoj, píše Reuters. O úspešnej leteckej evakuácii 148 Somálčanov dnes informovalo Mogadišo, píše AP.
"Rýchlosť a sled udalostí v Sudáne je bezprecedentný," uviedol Guterresov hovorca. OSN je veľmi znepokojená a vyzvala "všetky strany" konfliktu, aby chránili civilistov a umožnili im bezpečný odchod. Armáda aj proti nej bojujúce milície sa dnes dohodli na predĺžení humanitárneho prímeria o tri dni, ale pokoj zbraní doteraz nebol príliš rešpektovaný.
USA v spolupráci s partnermi zo Sudánu odviezli z krajiny takmer 1000 Američanov. Už druhý americký pozemný konvoj večer dorazil do Port Sudánu. Američania a ďalší ľudia s právom na evakuáciu s ich pomocou budú ďalej pokračovať loďou do Saudskej Arábie, kde na nich čaká pomoc, uviedol Washington.
Somálsko s pomocou Medzinárodnej organizácie pre migráciu evakuovalo 148 svojich občanov, prevažne študentov, oznámila vláda.
Podľa údajov OSN je kvôli prebiehajúcemu konfliktu v Sudáne už 75-tisíc vnútorne vysídlených ľudí. Najmenej 20-tisíc ľudí utieklo do Čadu, šesťtisíc do Stredoafrickej republiky a tisícky ďalších do Južného Sudánu a Etiópie, uviedla AFP. Sudán má 46 miliónov obyvateľov a patrí k najchudobnejším krajinám na svete.
V Sudáne proti sebe od polovice apríla bojuje armáda a polovojenské Jednotky rýchlej podpory (RSF). Podľa sudánskeho ministerstva zdravotníctva doteraz zomrelo najmenej 528 ľudí, vyše 4500 ďalších utrpelo zranenia. Podľa afp sú ale tieto čísla značne podhodnotené.