Pretrvávajúce násilie v Sudáne môže celý región východnej Afriky uvrhnúť do humanitárnej krízy, upozornila v nedeľu medzinárodná humanitárna organizácia OSN Svetový potravinový program (WPF). Informuje o tom agentúra DPA.
"Tretina populácie krajiny hladovala už aj pred vypuknutím bojov, teraz vládne nedostatok všetkého a ceny potravín raketovo vystrelili nahor," uviedol riaditeľ WPF v Nemecku Martin Frick.
Podobné zvyšovanie cien sa tiež deje v susednom Čade i v Južnom Sudáne. Obe krajiny pritom za dva týždne od začatia bojov v Sudáne prijali už tisícky tamojších utečencov.
"V Južnom Sudáne, ktorý v niektorých svojich oblastiach čelí povodniam a iné zasa sužuje sucho v dôsledku klimatickej krízy, stúpli ceny potravín vo veľmi krátkom čase o 28 percent," upozornil Frick.
Situáciu komplikuje aj napätie v oblasti Rohu Afriky, kde je po šiestich nedostatočných obdobiach dažďov rekordne vysoký tlak na zásobovanie potravinami.
Ozbrojené potýčky v Sudáne vypukli 15. apríla medzi jednotkami armády generála Abdala Fattáha Burhána a obávaným polovojenským zoskupením Sily rýchlej podpory (RSF) generála Muhammada Hamdána Daklúa.
Obaja títo generáli zohrali kľúčovú úlohu v boji proti povstalcom v občianskej vojne v Dárfúre, ktorá sa začala v roku 2003; kým Burhán velil sudánskej armáde v Dárfúre, Daklú bol veliteľom jedných z mnohých arabských milícií džandžavíd, ktoré boli svojho času zapletené do porušovania ľudských práv a páchania ukrutností.