StoryEditor

Český prezident Pavel navštívil Dnipro, kde rokoval s gubernátorom Lysakom

29.04.2023, 16:49
Autor:
TASRTASR

Mesto Dnipro v piatok čelilo vlne raketových útokov, ktoré si vyžiadali dve obete na životoch.

Český prezident Petr Pavel navštívil v sobotu mesto Dnipro v Dnepropetrovskej oblasti na východe Ukrajiny, kde rokoval s tamojším gubernátorom Serhijom Lysakom, informuje TASR na základe správy servera Novinky.cz.

Pavel po piatkovej návšteve Kyjeva, ktorú absolvoval spoločne s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, odcestoval nočným vlakom na východ Ukrajiny. Podľa servera je tak prvým zahraničným prezidentom, ktorý od vypuknutia ruskej vojenskej agresie vlani vo februári navštívil východnú časť napadnutej krajiny.

Mesto Dnipro v piatok čelilo vlne raketových útokov, ktoré si vyžiadali dve obete na životoch. 

"Je mi potešením byť v Dnipre. Česká republika prevzala patronát nad rekonštrukciou Dnepropetrovskej oblasti," uviedol prezident ČR po rokovaní s Lysakom.

Pavel už v piatok uviedol, že Česko má pre miestny región pripravených päť kľúčových rekonštrukčných projektov v oblastiach zdravotníctva, energetiky, bývania či vodohospodárstva.

Lysak Pavlovi poďakoval za podporu zo strany Českej republiky, píšu Novinky.cz. Po spoločnom rokovaní položili Pavel s Lysakom kvety pri pamätníku padlých hrdinov v Dnipre.

V prvý deň návštevy Ukrajiny navštívil Pavel spolu so slovenskou prezidentkou Čaputovou aj mestá Boroďanka a Buča, ktoré ešte na začiatku invázie zničili ruské jednotky. Obaja tiež rokovali s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Štátnici na Ukrajinu pricestovali v deň, keď Rusi podnikli novú vlnu raketových útokov na množstvo ukrajinských miest. Viac než desať rakiet mierilo aj na hlavné mesto Kyjev, tamojšia protivzdušná obrana ich však všetky zostrelila a metropola nezaznamenala žiadne väčšie škody. V podvečerných hodinách sa však Pavel i Čaputová museli presunúť do krytu kvôli leteckému poplachu, píšu Novinky.cz.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 01:14