Približne 60 percent nemocníc v sudánskom hlavnom meste Chartúmu je aktuálne mimo prevádzky, uviedla Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Očakáva, že sa kvôli tomu začnú šíriť choroby a budú zomierať ďalší ľudia. V Sudáne bolo vo štvrtok o ďalšie tri dni predĺžené prímerie medzi armádou a polovojenskými Jednotkami rýchlej podpory (RSF), ktorých boje si od polovice apríla vyžiadali viac ako 500 obetí na životoch a vyše 4000 zranených a prinútili tisíce ďalších ľudí opustiť svoje domovy. Ďalšie milióny ľudí Sudáncov boje uväznili a situácia sa pre nedostatok potravín, vody, paliva a liekov stáva kritickou, píše spravodajský web BBC.
Sudánska diplomacia uviedla, že predložila WHO sťažnosť, v ktorej uvádza, že RSF okupujú 12 nemocníc v Chartúme, čo označuje za hrubé porušenie medzinárodného práva a ľudských práv. Niekoľko sudánskych nemocníc bolo podľa BBC zrejme zničených pri bombardovaní. Sudánska armáda tvrdí, že RSF využívajú nemocnice a rezidenčné oblasti na úkryt a robia z civilistov ľudské štíty. RSF naopak obvinili sudánsku armádu z bezhlavého bombardovania nemocníc a obývaných oblastí.
Šéf sudánskej pobočky mimovládnej organizácie Nórska rada pre utečencov označil situáciu v Chartúme za katastrofálnu. "Tento konflikt, táto tvrdá mestská vojna a nálety v posledných niekoľkých týždňoch nielenže poškodili kritickú infraštruktúru a samozrejme domy ľudí, ale začínajú spôsobovať kolaps tamojších trhov a sociálnych systémov," povedal BBC. "Žiadna zdravotná starostlivosť, žiadna elektrina, žiadne palivo, žiadna voda, žiadne bankovníctvo, veľmi slabé telefónne a dátové pokrytie. Začína sa tam rúcať a pre milióny ľudí, ktorí sú stále v pasci, je to veľmi zúfalá situácia," dodal.
Sudán sa s nestabilitou potýka od jari 2019, keď po niekoľkých mesiacoch masových protivládnych protestov armáda s pomocou RSF zvrhla dlhoročného autoritárskeho prezidenta Umara Bašíra. Medzi bývalými spojencami však panujú nezhody ohľadom zlúčenia RSF s armádou v rámci medzinárodne zaštítenej dohody, ktorá mala zabezpečiť prechod k civilnej vláde. Boje medzi armádou a RSF prepukli 15. apríla. Rezidenčné štvrte Chartúmu premenili na vojnové zóny a doteraz si vyžiadali životy najmenej 512 ľudí a 4193 zranených.