StoryEditor

Zranení baníci hospitalizovaní v bojnickej nemocnici sú pri vedomí

27.04.2023, 10:17
Autor:
TASRTASR

Lekári oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny sa starajú i jedného pacienta, ktorý utrpel popáleniny druhého stupňa.

Pätica baníkov, ktorí sa v stredu zranili pri nešťastí v Bani Nováky a sú hospitalizovaní v nemocnici v Bojniciach, sú pri vedomí. Vo štvrtok to uviedol riaditeľ nemocnice Peter Glatz.

Lekári oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny sa starajú i jedného pacienta, ktorý utrpel popáleniny druhého stupňa.

"Jeho stav je stabilizovaný, je pri vedomí. Nie je u neho nutná umelá pľúcna ventilácia. Vo štvrtok zvažujú jeho preloženie na traumatologickú jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS)," ozrejmil Glatz.

Na traumatologickej JIS sú podľa neho hospitalizovaní dvaja baníci, ktorí utrpeli popáleniny prvého stupňa, zdravotníci pokračujú v pozorovaní ich zdravotného stavu a laboratórnych parametrov.

"Na internistickej JIS sú dvaja pacienti. Jeden je stabilný, zdravotníci pokračujú v observácii jeho stavu a laboratórnych parametrov. Druhý z baníkov je astmatik, nadýchal sa splodín. Rovnako u neho kontrolujú stav," doplnil.

Lekári zatiaľ neplánujú nikoho zo zranených prepustiť domov. "Sú pri vedomí, ochotní vypovedať polícii, psychicky otrasení. Všetkým bola navrhnutá psychologická pomoc," dodal Glatz.

Dvojica baníkov, ktorých previezli do nemocnice v košickej Šaci, je naďalej vo vážnom stave v umelom spánku a sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Naďalej vo veľmi vážnom stave sú i ďalší dvaja baníci hospitalizovaní v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, napojení sú rovnako na umelú pľúcnu ventiláciu.  

V Bani Nováky došlo v stredu podvečer pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu - metánu. Deväť ľudí utrpelo na mieste popáleniny alebo sa nadýchali splodín horenia. Zranených prijali nemocnice v Bratislave, Košiciach a Bojniciach. Štyroch ťažko zranených previezli záchranárske vrtuľníky v kritickom stave a umelom spánku.

Príčiny nešťastia bude vyšetrovať Obvodný banský úrad v Banskej Bystrici, polícia začne trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. 

01 - Modified: 2023-05-23 16:16:06 - Feat.: - Title: Nekončí len detské oddelenie v Trebišove, zatváranie oznámila ďalšia nemocnica 02 - Modified: 2023-05-17 09:05:45 - Feat.: - Title: Ďalšia nemocnica zatvára detské oddelenie. Chýbajú jej lekári 03 - Modified: 2023-05-16 09:18:13 - Feat.: - Title: Po nehode autobusu sú v nemocnici v Bratislave hospitalizovaní 12 pacienti, traja v kritickom stave 04 - Modified: 2023-05-10 11:30:00 - Feat.: - Title: Okolo policajtov doslova preletela. Namiesto pokuty však mladú ženu odprevadili s majákmi až do nemocnice 05 - Modified: 2023-05-09 21:04:16 - Feat.: - Title: Významné investície budú mať výnimku z potreby ukočenia posúdia vplyvu na prostredie, urýchli to Rázsochy
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
26. máj 2023 21:14