Británia od decembra vrátila do Albánska vyše tisíc migrantov. Urobila tak na základe dohody, ktorú obe krajiny vlani uzavreli v snahe obmedziť nelegálnu migráciu. Informoval o tom dnes server Balkan Insight s odvolaním sa na spoločné vyhlásenie vydané vládami v Londýne a Tirane. Albánci tento rok tvoria zhruba tretinu všetkých migrantov, ktorí do Británie priplávali na člnoch cez Lamanšský prieliv.
"Ide o kombináciu neúspešných žiadateľov o azyl, cudzích štátnych príslušníkov, ktorí sa dopustili trestného činu, a dobrovoľných návratov," uvádza sa vo vyhlásení. Podľa neho viac ako tisícka albánskych migrantov bola vrátená medzi polovicou decembra a prvým aprílovým týždňom.
Británia v decembri podpísala s Albánskom dohodu, na základe ktorej vznikla pracovná skupina pre boj proti nelegálnej migrácii. Dohoda okrem iného predpokladá užšiu spoluprácu bezpečnostných zložiek oboch krajín na boji proti organizovanému zločinu a prevádzačstvu.
Z celkového počtu 44-tisíc migrantov, ktorí od začiatku roka dorazili do Spojeného kráľovstva na člnoch z Francúzska, bolo Albáncov približne 15-tisíc, uvádza Balkan Insight.
Nárast migrácie cez Lamanšský prieliv sa v Británii stal veľkou politickou témou a vláda v Londýne čelí tlaku, aby počty nelegálne prichádzajúcich obmedzila a zintenzívnila boj proti organizovanému zločinu. V marci britská vláda navrhla nové zákonné opatrenia, ktoré by uľahčili úradom zadržiavanie a deportáciu osôb, ktoré do krajiny pricestujú nelegálne.
Albánsko, ktoré je členským štátom NATO a kandidátom na vstup do Európskej únie, trpí rovnako ako ďalšie balkánske krajiny vysokou mierou vysťahovalectva, ktoré ženie najmä nízku životnú úroveň a nedostatok pracovných miest. Na masovej emigrácii Albáncov do Británie sa podľa britských médií podieľa albánsky organizovaný zločin.