StoryEditor

Kyjev priznal, že podnikol útok dronmi na Sevastopol na okupovanom Kryme

25.04.2023, 22:25
Autor:
TASRTASR

Ukrajinskí predstavitelia však odmietli ruské tvrdenia, že útok dronmi ohrozil operácie v koridore, ktorým sa vyvážajú obilniny z ukrajinských prístavov do sveta.

Za pondelkovým útokom dronmi na záliv mesta Sevastopol na anektovanom ukrajinskom Krymskom polostrove stojí Kyjev, potvrdili v utorok ukrajinské úrady. Správu priniesol portál britského denníka The Guardian.

Ukrajinskí predstavitelia však odmietli ruské tvrdenia, že útok dronmi ohrozil operácie v koridore, ktorým sa vyvážajú obilniny z ukrajinských prístavov do sveta.

Hovorca ukrajinských ozbrojených síl Andrij Jusov pre televíziu Suspiľne povedal: "Nedávne udalosti na Kryme sa týkali výlučne vojenských zariadení a vôbec nesúviseli s obilninovou dohodou, ktorá sa týka ukrajinských prístavov a civilných prístavov."

"Ukrajina plní medzinárodné dohody a záväzky, vrátane všetkých záväzkov súvisiacich s obilninovým koridorom," dodal Jusov.

Proruský gubernátor prístavného mesta Sevastopol Michail Razvožajev v pondelok na platforme Telegram oznámil, že ruská Čiernomorská flotila odrazila v ten deň v ranných hodinách útok dronmi na mesto. Podľa jeho vyjadrení bolo jedno bezpilotné lietadlo zničené a ďalšie explodovalo. "V meste je už pokoj, všetky jednotky a služby však zostávajú v pohotovosti," dodal.

Moskva anektovala Krymský polostrov vrátane Sevastopola v roku 2014, medzinárodne je však uznávaný ako súčasť Ukrajiny. Kyjev na vyjadrenia Razvožajeva najprv nereagoval. Ukrajina sa takmer nikdy verejne nehlási k zodpovednosti za útoky na území Ruska a na Moskvou ovládaných územiach Ukrajiny, pripomenul v pondelok denník Guardian.

Podobné explózie bolo podľa ukrajinských médií v Sevastopole naposledy počuť vo februári tohto roka. Vtedy Razvožajev uviedol, že ruská protivzdušná obrana zostrelila dron nad tamojšou tepelnou elektrárňou Balaklava.

Na Kryme a v Sevastopole, kde sa nachádza veliteľstvo ruskej Čiernomorskej flotily, dochádza k opakovaným explóziám od vlaňajšieho augusta. V októbri minulého roka otriasol výbuch Kerčským mostom, ktorý spája anektovaný Krym s Ruskom a predstavuje kľúčovú logistickú spojnicu pre ruské jednotky operujúce na juhu Ukrajiny.

 

01 - Modified: 2024-06-20 08:14:52 - Feat.: - Title: Prímerie bez samitu. Predpokladom úspechu rokovaní o mieri na Ukrajine je to, že prebieha v utajení 02 - Modified: 2024-06-20 06:28:00 - Feat.: - Title: Dronovým útokom bolo v Rusku vystavených viacero rafinérií a ropných skladov. Terčom bol aj Lukoil 03 - Modified: 2024-06-20 05:56:15 - Feat.: - Title: Rusko vyradilo na Ukrajine ďalšiu tepelnú elektráreň. Zranení sú traja zamestnanci 04 - Modified: 2024-06-19 22:00:00 - Feat.: - Title: Roboty budúcnosti dokážu nahradiť človeka vo vojnách i pri katastrofách, tvrdí pre HN partner Panza Robotics 05 - Modified: 2024-06-19 22:00:00 - Feat.: - Title: Nový jadrový trojuholník roztáča extrémne nebezpečnú špirálu. Začínajú sa zbrojné preteky bez cieľa a logiky
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
20. jún 2024 13:53