StoryEditor

Prezidentka: Obete domáceho násilia môžu vyhľadať pomoc v intervenčných centrách

25.04.2023, 18:19
Autor:
TASRTASR

Opodstatnenosť pomoci podľa vyjadrenia prezidentky potvrdili na stretnutí v martinskom intervenčnom centre aj tri jeho klientky.

Obete domáceho násilia môžu využiť pomoc intervenčných centier, v ktorých dostanú právnu, sociálnu a psychologickú pomoc.

Prezidentka Zuzana Čaputová ich po utorkovej návšteve Turca povzbudila, aby pomoc centier neváhali využiť.

Opodstatnenosť pomoci podľa jej vyjadrenia potvrdili na stretnutí v martinskom intervenčnom centre aj tri jeho klientky.

Domáce násilie môže podľa prezidentky nahlásiť aj niekto známy a blízky obetí alebo sa na centrá môžu obrátiť aj anonymne. "Keď je iba svedkom udalosti, ktorá sa mu nezdá byť bežná, normálna, zákonná, mal by sa informovať o postupe," povedala.

Pripomenula, že myšlienka vytvorenia intervenčných centier v každom krajskom meste vznikla na podnet neziskových organizácií a neskôr sa aj vďaka ministerstvu spravodlivosti pretavila do zákona.

"Veľmi ma teší, že súčasťou zmeny právnej úpravy je spolupráca neziskových organizácií, štátu a polície. V prípade domáceho násilia, inštitútu vykázania, sú povinní informovať centrum, že tam je obeť domáceho násilia, aby jej mohli poskytnúť pomoc," podotkla.

Prezidentka diskutovala v utorok počas návštevy Turca aj so študentmi Bilingválneho gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch, rokovala s predstaviteľmi samospráv, stretla sa s osobnosťami regiónu a na záver navštívila Slovenskú národnú knižnicu (SNK).

"Mesto Martin je známe dôležitou pozíciou pri ochrane kultúrneho národného dedičstva. SNK zhromažďuje najväčšie literárne skvosty a je zdrojom vedeckej činnosti. Je to moderná inštitúcia, lebo množstvo diel je digitalizovaných. Veľmi oceňujem ich prácu, ktorá neznamená iba starostlivosť. Vyvíjajú zároveň rôzne aktivity, napríklad aj diskusie o boji s dezinformáciami," dodala.

01 - Modified: 2023-05-31 10:46:54 - Feat.: - Title: Prieskum Medianu: Najvyššiu dôveryhodnosť z politikov má Čaputová 02 - Modified: 2023-05-31 10:59:09 - Feat.: - Title: Slovensko je priateľ a spojenec, vyhlásil Macron. Návšteva je podľa Čaputovej dôkazom vynikajúcich vzťahov 03 - Modified: 2023-05-29 12:51:18 - Feat.: - Title: Protiruské sankcie majú svoj účinok, povedala Čaputová na Globsecu 04 - Modified: 2023-05-28 14:00:59 - Feat.: - Title: Naď: Konkrétny občan Slovenska dostal v Rusku peniaze na to, aby sa voľby ovplyvnili v prospech Smeru 05 - Modified: 2023-05-28 11:55:09 - Feat.: - Title: Prezidentka nechce rozhodnutie o svojej kandidatúre dlho odkladať, voči Ficovi pripravuje právne kroky
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 08:04