Ponuka voľných miest vo finančnom sektore v Londýne sa v prvom štvrťroku medziročne znížila o 31 percent. Na vine je popri ekonomických problémoch aj zvýšené geopolitické napätie. Vo svojej štvrťročnej správe nazvanej London Employment Monitor to dnes uviedla globálna náborová spoločnosť Morgan McKinley.
Tisícky ľudí zamestnaných v londýnskom finančnom sektore sa ocitli pod zvýšeným tlakom po páde amerického finančného ústavu Silicon Valley Bank SVB a následných problémoch druhej najväčšej švajčiarskej banky Credit Suisse. Tú prevezme jej väčší domáci rival UBS, záchranu v marci dohodla švajčiarska vláda, centrálna banka a regulačné úrady.
Navyše zatiaľ nič nenapovedá, že obdobie vysokej inflácie už je pri konci. To isté platí o bezpečnosti dodávok energií, kde veľmi vysoké ceny majú značný podiel na tom, že sa zhoršili hospodárske vyhliadky vo svete. Tieto faktory spolu s pokračujúcimi problémami, ktorým pre rast úrokových sadzieb čelia podniky, nútia zamestnávateľov byť v ďalších plánoch na prijímanie nových ľudí opatrnejší.
"Po silnom raste vo finančnom sektore v roku 2021, keď sa ekonomiky začali otvárať po uzávierkach zavedených kvôli pandémii, bol ten minulý rok z hľadiska pracovných miest horší," uviedol výkonný riaditeľ britskej súčasti Morgan McKinley Hakan Enver. "Pokračuje to aj v roku 2023, keď sa počet voľných miest oproti rovnakému obdobiu vlani znížil o 31 percent, a to kvôli ekonomickej neistote a hrozbe prepúšťania," dodal podľa agentúry Reuters.
Počet ľudí, ktorí v prvom štvrťroku hľadali v londýnskom finančnom centre zvanom City prácu, oproti posledným trom mesiacom minulého roka vzrástol o 19 percent. Časť zamestnancov hľadá väčšiu istotu zamestnania, iní prechádzajú k odborom, ktoré sa zameriavajú na takzvané zelené financie a zodpovedné investovanie, označované skratkou ESG z anglických slov Environment, Social & Governance. Tam dopyt po týchto zamestnancoch stále prevyšuje ponuku.
Neistotu odráža aj fakt, že nárast mzdy, ktorý si v prvom štvrťroku zabezpečili zamestnanci finančného sektora, ktorí prešli z jedného zamestnania do druhého, klesol na 18 percent. To ukazuje na najnižší očakávaný nárast zárobku za takmer dva roky.
"Trh takmer spohodlnel, mnohí očakávajú obrovské zvýšenie miezd, ale trh na tento dopyt reaguje. Firmy sú realistickejšie v tom, čo ponúkajú, aby minimalizovali vnútorný rozvrat medzi existujúcimi zamestnancami," povedal Enver.