StoryEditor

Opísal zabíjanie civilistov aj zajatcov. Ruský žoldnier bol odvedený na výsluch

24.04.2023, 20:54
Autor:
ČTKČTK

Azamat Uldarov opísal, ako na Ukrajine zabíjal deti aj ďalších žoldnierov, ktorí sa odmietali podriadiť rozkazom.

Bývalý veliteľ v radoch ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny, ktorý verejne prehovoril o zločinoch, ktorých sa dopustil na Ukrajine, bol v Saratove na juhozápade Ruska predvedený na výsluch.

Dnes o tom s odvolaním sa na Vladimira Osečkina, zakladateľa ruskej mimovládnej organizácie Gulagu.net, informoval portál Meduza. Azamat Uldarov nedávno opísal, ako na Ukrajine zabíjal deti aj ďalších žoldnierov, ktorí sa odmietali podriadiť rozkazom.

Osečkin uviedol, že Uldarova zadržali pracovníci ministerstva vnútra a odviedli ho na výsluch k vyšetrovateľom. Pri vchode čakali štyria príslušníci Wagnerovej skupiny, udreli Uldarova do tváre a vyhrážali sa mu, že ho za jeho výpovede o šéfovi Wagnerovej skupiny Jevgenijovi Prigožinovi zabijú.

Podľa Osečkina sa žoldnieri pokúšali „brániť spravodlivosti a obťažovať svedka vojnových zločinov a obeť". Vyzval ruský štát, aby podnikol kroky k Uldarovovej ochrane. Jeho právnik sa s ním zišiel, keď bol na polícii.

Organizácia Gulagu.net 17. apríla zverejnila rozhovor s Azamatom Uldarovom a Alexejom Savičovom, bývalými väzňami, ktorí sa nechali naverbovať Wagnerovou skupinou do bojov na Ukrajine a dostali milosť od ruského prezidenta Vladimira Putina.

Opísali zabíjanie zajatcov i civilistov, vrátane detí, v ukrajinských mestách Bachmut a Soledar aj ďalších žoldnierov. Obaja vypovedali, že žoldnierom, ktorí budú hovoriť s novinármi, alebo prezradia informácie týkajúce sa aktivít v bojových zónach, Wagnerova skupina vyhráža smrťou. Meduza upozorňovala, že ich výpovede neboli potvrdené z iných zdrojov. Ani jeden z nich nepovedal, že ľutuje zločiny, ktorých sa dopustili, a Uldarov sa nechal počuť, že by sa rád vrátil na front a do boja.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. september 2023 01:43