Prístup Európskej únie k Číne bude jedným z bodov diskusie šéfov štátov a vlád krajín Európskej únie na summite na konci júna. Oznámil to dnes predseda Európskej rady Charles Michel bez toho, aby uviedol ďalšie podrobnosti. Oznámenie prišlo za diplomatické roztržky vyvolané vyjadrením čínskeho veľvyslanca vo Francúzsku, ktorý spochybnil zvrchovanú pozíciu štátov vyplývajúcich z rozpadu Sovietskeho zväzu, niektoré sú pritom teraz členskými krajinami únie.
Európsky blok dlhodobo hľadá jednotnú pozíciu k Číne tvárou v tvár jej rastúcej ekonomickej i vojenskej sile a vo svetle jej partnerstva s Moskvou v čase trvajúcej ruskej agresie proti Ukrajine. Prezidenti a premiéri dvadsaťsedmičky o veci diskutovali vlani v októbri, žiadne závery, ktoré by udávali kurz vzťahov s Pekingom, ale neprijali. Michel po summite vyhlásil, že Európska únia nesmie byť vo vzťahu k Číne naivná, ale mala by sa zároveň vyvarovať permanentnej konfrontácie.
"Politika Európskej únie voči Číne bude na agende našej júnovej Európskej rady," uviedol dnes na Twitteri šéf únijných summitov. "Ministri zahraničných vecí túto diskusiu pripravia pod vedením vysokého predstaviteľa (šéfa únijnej diplomacie) Josepa Borrella," stojí ďalej v jeho príspevku. Zasadnutie Európskej rady je na programe 29. a 30. júna.
Michel oznámenie urobil vo chvíli, keď Borrell a šéfovia diplomacie únijných krajín odsudzovali piatkové vyjadrenie čínskeho veľvyslanca v Paríži. Lu Ša-jie v rozhovore s televíziou LCI spochybnil zvrchovanosť krajín ako je Ukrajina, ktoré získali nezávislosť po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991. Veľvyslanec zároveň odmietol povedať, že polostrov Krym anektovaný Ruskom patrí podľa medzinárodného práva Ukrajine.
Slová vyvolali pobúrenie najmä v Kyjeve a v pobaltských krajinách v kontexte čínskej snahy vystupovať neutrálne v súvislosti s ruskou agresiou proti Ukrajine. Postoj Pekingu k vojne je pri tom len jedným z mnohých prvkov, ktoré sa do diskusií o vzťahoch s Európskou úniou premietajú, popri napätí okolo Taiwanu alebo európskej závislosti od čínskeho priemyslu. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová minulý týždeň v Európskom parlamente uviedla, že Európska únia by mala pracovať na znižovaní rizík vo vzťahoch s Čínou, avšak potrebuje zachovať partnerstvo v ekonomike a vede.