StoryEditor

Je potrebné riešiť reálne problémy, nie populistickú reformu verejnej správy, tvrdí Smer

24.04.2023, 09:46
Autor:
TASRTASR

Za hlavnú výzvu najbližších mesiacov považuje strana otázku znižovania životnej úrovne a zdražovanie.

Treba riešiť reálne problémy obyvateľov, nie populistickú reformu verejnej správy. V reakcii na pripravovanú reformu územnej správy to odkazuje opozičný Smer.

Za hlavnú výzvu najbližších mesiacov považuje otázku znižovania životnej úrovne a zdražovanie. Uviedol to vedúci tlačového oddelenia strany Ján Mažgút.

Na májové rokovanie Národnej rady preto strana predložila tri návrhy zákonov, ktoré sa týkajú zdražovania. Ide o pomoc pre potravinárov a pre prvovýrobcov v poľnohospodárstve, ďalšie dva sa týkajú cenovej regulácie. Žiadať budú o ich prerokovanie na mimoriadnej schôdzi 2. mája, hneď na začiatku riadnej schôdze.  

"To sú konkrétne návrhy, ktoré riešia reálne problémy, ktorým čelia Slováci a Slovensko ako také. Nie populistická reforma verejnej správy, ktorou predkladatelia iba zastierajú a prekrývajú svoje každodenné zlyhávania," skonštatoval Mažgút.

Rezort pripravuje návrh reformy verejnej správy. Zameraná má byť na okresné úrady, prenesený výkon štátnej správy, miestnej a regionálnej samosprávy a dvojstupňovej úrovne správy miest Bratislavy a Košíc.

Východiská návrhu zatiaľ nie sú známe, rezort o nich rokoval na marcových zasadnutiach komisie pre reformu verejnej správy so zástupcami združení samospráv. Reforma je podľa rezortu stále v internej fáze príprav a do konca aktuálneho volebného obdobia nie je v pláne jej realizácia ani posunutie do legislatívneho procesu.

Návrh rezortu kritizovali už niektoré politické subjekty, ale aj Únia miest Slovenska. Považuje za nevyhnutnosť otvoriť tému reformy spravovania štátu v nových podmienkach. Súčasný systém pokladá za nevhodný a obmedzujúci. Zdôrazňuje však potrebu koncepčného riešenia, nie čiastkového.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger vyhlásil, že reforma verejnej správy si vyžaduje čas a pri jej tvorbe by nemali vzniknúť chyby, ktoré by následne v praxi spôsobili nepríjemnosti. Verejnú správu by dal reformovať samosprávam, ak by mal tú kompetenciu.

01 - Modified: 2023-06-06 15:19:43 - Feat.: - Title: Fico a Uhrík kritizujú peniaze pre Nadáciu otvorenej spoločnosti, MPSVR namieta 02 - Modified: 2023-06-04 12:30:22 - Feat.: - Title: PRIESKUM Voľby by v máji opäť vyhral Smer-SD so ziskom 18 percent, za ním je Hlas 03 - Modified: 2023-06-04 12:09:34 - Feat.: - Title: Najnovší prieskum: Ficov Smer je stále pred Pellegriniho Hlasom, Republika má už takmer 10 percent 04 - Modified: 2023-06-04 11:00:10 - Feat.: - Title: Smer nepodpíše programové vyhlásenie vlády, ktoré by obsahovalo vystúpenie z Únie a NATO 05 - Modified: 2023-06-04 09:32:43 - Feat.: - Title: Ficov Smer kritizuje mediálnu kampaň, ktorú má na Slovensku organizovať NATO
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
08. jún 2023 07:37