StoryEditor

Česko a Maďarsko pracujú na záchrane svojich občanov zo Sudánu

23.04.2023, 17:50
Autor:
TASRTASR

V Sudáne uviazli celkovo štyria Česi. Ide o technických pracovníkov dvoch firiem, z ktorých dvaja pôsobili v hlavnom meste Chartúm a ďalší dvaja v meste Nijálá.

Podľa českého ministerstva zahraničných vecí sa pripravuje záchrana občanov Česka zo Sudánu, kde aj v nedeľu pokračujú boje. Niektoré krajiny už úspešne evakuovali svojich občanov do bezpečia. Informácie priniesol portál Seznam Zprávy (SZ).   

Ministerstvo uviedlo v nedeľu pre SZ, že v týchto dňoch sa chystá niekoľko evakuačných konvojov. "Naši kolegovia v Káhire, Bruseli aj v Prahe v ústredí pracujú na tom, aby do týchto konvojov dostali českých občanov," spresnilo ministerstvo. 

Portál SZ už predtým písal, že v Sudáne uviazli celkovo štyria Česi. Ide o technických pracovníkov dvoch firiem, z ktorých dvaja pôsobili v hlavnom meste Chartúm a ďalší dvaja v meste Nijálá. V nedeľu ministerstvo oznámilo, že v africkej krajine je päť českých občanov.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa tiež už v sobotu večer vyjadril k situácii v Sudáne. "Je stále extrémne krehká a nestabilná". Dodal, že počet Maďarov, ktorí sú ešte stále v Sudáne zasiahnutom bojmi, sa zvýšil na 15. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra MTI.

​Szijjártó v sobotu večer na Facebooku napísal, že vláda sa snaží týchto maďarských občanov evakuovať a dúfa, že táto operácia sa čoskoro uskutoční.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
30. máj 2023 02:45