StoryEditor

Od polovice apríla začína medvedia ruja, ochranári vyzývajú ľudí k opatrnosti

22.04.2023, 14:53
Autor:
TASRTASR

Štátna ochrana prírody vysvetľuje, že medveď hnedý patrí k polygamným druhom. Samec nasleduje medvedicu, pri ktorej v niektorých prípadoch zostáva aj viac ako tri týždne.

Od polovice apríla začína medvedia ruja. Trvá do konca júla. Zásahový tím pre medveďa hnedého preto vyzýva ľudí k opatrnosti.

"Vo vzťahu ku konfliktným stretom s človekom je najmenej rizikové obdobie hibernácie, a naopak, najrizikovejšie je práve obdobie medvedej ruje. Samotársky žijúce medvedie samce v tomto čase intenzívne vyhľadávajú rujné medvedice," poukázali ochranári. Medvede sú počas ruje mimoriadne opatrné a kontaktu s človekom sa radšej vyhnú. Ich aktivita počas dňa stúpa, a preto sa počas ruje zvyšuje pravdepodobnosť stretu s človekom, upozornili.

Štátna ochrana prírody vysvetľuje, že medveď hnedý patrí k polygamným druhom. Samec nasleduje medvedicu, pri ktorej v niektorých prípadoch zostáva aj viac ako tri týždne. Samicu potom celý čas sprevádza, pričom ju bránia pred inými samcami a aj pred človekom.

"Medvedia ruja je veľmi stresujúca pre vodiace samice, ktoré chránia svoje mláďatá. Samci totiž mláďatá bežne napádajú, prípadne zabijú s cieľom dostať medvedicu opäť do ruje," povedali ochranári. Vodiace medvedice preto dočasne opúšťajú svoje domovské okrsky a vyhľadávajú nové územia bez dospelých samcov.

Medvedica v prípade stretu s človekom upozorní medvieďatá varovným fučaním, aby sa schovali. "Sú však prípady, keď medvedica nestihne varovať mláďatá a blížiaceho sa človeka nezavetrí. Človek sa tak nechtiac dostane medzi mláďatá a matku do kontaktnej vzdialenosti a vtedy môže dôjsť k samotnému útoku," uviedla ŠOP. Je to podľa ochranárov štatisticky najčastejšia príčina útoku medveďa na človeka. V drvivej väčšine prípadov však medvedica zaregistruje ľudí skôr a ku kontaktu vôbec nedôjde.

"Medveď v sebaobrane niekedy urobí výpad - varovanie, aby sa človek vzdialil. Toto môže byť človekom chápané ako útok. Vtedy je potrebné pomaly ustúpiť a vzdialiť sa," odporučila štátna ochrana prírody. Ďalej v prípade útoku radí ľahnúť si na zem, kryť si rukami krk, hlavu a počkať, kým útok nepominie a medvede sa nevzdialia. Aktívna obrana človeka počas útoku len zhorší situáciu.

01 - Modified: 2023-05-30 13:06:51 - Feat.: - Title: VIDEO Slovenským internetom sa šíri ďalší nezmyselný hoax. Nie, medveď ľudí v rómskej osade na Spiši nenaháňal 02 - Modified: 2023-05-11 20:18:27 - Feat.: - Title: V kúpeľnom parku v Sliači sa túlalo medvieďa. Hľadá ho možno medvedica 03 - Modified: 2023-04-19 08:19:19 - Feat.: - Title: Na rýchlostnej ceste R2 došlo k zrážke kamióna s medveďom 04 - Modified: 2023-04-11 06:08:00 - Feat.: - Title: V japonskom automate začali ponúkať medvedie mäso 05 - Modified: 2023-04-08 16:34:53 - Feat.: - Title: Na lesnej ceste v severovýchodnom Taliansku medveď usmrtil bežca, úrady chcú odstrel
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
31. máj 2023 19:56