Argentína tento rok zaznamenáva silný výskyt horúčky dengue. Zdravotnícke úrady potvrdili viac ako 60.000 prípadov nákazy a mŕtvych je vyše 40, píše dnes portál BBC News. Ide o čísla porovnateľné s posledným výrazným výskytom tejto nákazy, ktorú prenáša komáre, z roku 2020. Argentína sa snaží čeliť šíreniu nákazy radiačnou sterilizáciou komárov.
Horúčka dengue sa šíri predovšetkým v severozápadnej časti krajiny v oblastiach pri hraniciach s Čile a Bolíviou. Podľa ministerstva zdravotníctva počty nakazených už vrcholia.
Nákazu prenáša komáre a úrady preto obyvateľov vyzývajú, aby sa proti nim chránili repelentmi, sieťami v oknách a dverách či odstránením stojatej vody.
Podľa bioložky Marianely Garciovej Albovej komárom prospievajú vyššie priemerné teploty. Vďaka tomu, sa horúčka dengue vyskytuje v nových oblastiach. "Ich (komárov) populácia sa sťahuje ďalej na juh," povedala agentúre Reuters.
Od roku 2016 sa Argentína snaží čeliť šíreniu nákazy za použitia radiačnej sterilizácie samcov komárov. Takto upravení samci sú potom vypúšťaní do prírody. Cieľom je, aby som sa ich populácia stala dominantnou. "Týmto spôsobom, ďalším vypúšťaním takýchto (sterilných) samcov, sme schopní znížiť populáciu komárov, ktorí (horúčku) prenášajú," uviedla biologička.
Infekcia vírusom dengue sa prejavuje horúčkou, bolesťou svalov, nevoľnosťou a vyrážkou. V prípade opakovanej nákazy má vážnejšie prejavy a môže byť až smrteľná.