StoryEditor

Maďarské fórum: Návrh reformy územnej správy z dielne rezortu vnútra je zlým riešením

20.04.2023, 15:29
Autor:
TASRTASR

Rezort vnútra pripravuje návrh reformy verejnej správy. Zameraná má byť na okresné úrady, prenesený výkon štátnej správy, miestnej a regionálnej samosprávy a dvojstupňovej úrovne správy miest Bratislavy a Košíc.

Mimoparlamentné Maďarské fórum kritizuje pripravovanú reformu územnej správy z dielne Ministerstva vnútra. Návrh považuje za neakceptovateľný a označuje ho za zlé riešenie. Uviedol to šéf Maďarského fóra Zsolt Simon.

"Na jednej strane ruší niektoré okresy, na druhej sa vo vyšších územných celkoch vzďaľuje od občanov. Nerieši posilnenie kompetencií a vôbec nereflektuje na väčšie zapojenie starostov do riadenie rozvoja regiónov," zdôrazňuje Simon.

Riešenie MF vychádza podľa neho z väčšieho počtu historických regiónov, teda žúp, bez existencie okresov. Uvedené župy by zároveň vykonávali aj kompetencie súčasných okresných úradov. Poslancami by boli starostovia obcí s hlasovacím právom podľa počtu obyvateľov obce, ktorú by zastupovali. Starostovia by osobitnú odmenu za poslanecký post nedostali, keďže sú platení verejnými funkcionármi.

"K tejto zmene patrí aj väčšie finančné posilnenie týchto nových žúp. Takéto riešenie by šetrilo verejné financie a prinieslo by to efektívnejšie znižovanie regionálnych rozdielov," dodáva Simon.

Rezort vnútra pripravuje návrh reformy verejnej správy. Zameraná má byť na okresné úrady, prenesený výkon štátnej správy, miestnej a regionálnej samosprávy a dvojstupňovej úrovne správy miest Bratislavy a Košíc.

Východiská návrhu zatiaľ nie sú známe, rezort o nich rokoval na marcových zasadnutiach komisie pre reformu verejnej správy so zástupcami združení samospráv. Reforma je podľa rezortu stále v internej fáze príprav a do konca aktuálneho volebného obdobia nie je v pláne jej realizácia ani posunutie do legislatívneho procesu.

Návrh rezortu kritizovali už niektoré politické subjekty, ale aj Únia miest Slovenska. Považuje za nevyhnutnosť otvoriť tému reformy spravovania štátu v nových podmienkach. Súčasný systém pokladá za nevhodný a obmedzujúci.

Zdôrazňuje však potrebu koncepčného riešenia, nie čiastkového. Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger vyhlásil, že reforma verejnej správy si vyžaduje čas a pri jej tvorbe by nemali vzniknúť chyby, ktoré by následne v praxi spôsobili nepríjemnosti. Verejnú správu by dal reformovať samosprávam, ak by mal tú kompetenciu.

01 - Modified: 2023-05-19 18:45:13 - Feat.: - Title: Heger chce rokovať o spoločnom postupe s Modrými, MF a Mostom-Híd 02 - Modified: 2023-05-19 13:46:50 - Feat.: - Title: Strany okolo Maďarského fóra sú pripravené rokovať o budúcej spolupráci 03 - Modified: 2023-05-08 09:13:14 - Feat.: - Title: Maďarské fórum už zmenilo názov, je pripravené ďalej diskutovať 04 - Modified: 2023-04-14 11:36:49 - Feat.: - Title: Maďarské fórum ide do volieb so štyrmi stranami 05 - Modified: 2023-04-06 09:45:36 - Feat.: - Title: Strany generála Macka a Simona pôjdu do volieb spoločne. Rokujú aj s ďalšími subjektmi
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 20:10