StoryEditor

Diskutovať treba o kompetenciách a financiách samospráv, až potom o reforme, tvrdí KDH

20.04.2023, 11:50
Autor:
TASRTASR

Skúsenosť podľa Milana Majerského ukázala, že peniaze daňových poplatníkov spravujú efektívnejšie samosprávy, teda kraje, obce a mestá, ktoré sú pri občanoch najbližšie.

Najprv treba diskutovať o presune ďalších kompetencií na samosprávy vrátane financií, až potom riešiť samotnú reformu krajov a okresov.

Uviedol predseda mimoparlamentného KDH Milan Majerský v reakcii na pripravovanú reformu územnej správy z dielne Ministerstva vnútra.

"Malo by sa najprv diskutovať o tom, aké ďalšie kompetencie presunieme na samosprávy a ako a v akej výške im presunieme finančné zdroje. Až potom riešme samotnú reformu krajov a okresov," odkazuje Majerský.

Skúsenosť podľa neho ukázala, že peniaze daňových poplatníkov spravujú efektívnejšie samosprávy, teda kraje, obce a mestá, ktoré sú pri občanoch najbližšie. Podľa hnutia by sa mali preto kompetencie z centrálnej správy štátu odovzdávať na samosprávy v čo najväčšej možnej miere. Odôvodňuje to tým, že "politici na hradnom kopci sú odtrhnutí od reálnych problémov ľudí".

Rezort pripravuje návrh reformy verejnej správy. Zameraná má byť na okresné úrady, prenesený výkon štátnej správy, miestnej a regionálnej samosprávy a dvojstupňovej úrovne správy miest Bratislavy a Košíc.

Východiská návrhu zatiaľ nie sú známe, rezort o nich rokoval na marcových zasadnutiach komisie pre reformu verejnej správy so zástupcami združení samospráv. Reforma je podľa rezortu stále v internej fáze príprav a do konca aktuálneho volebného obdobia nie je v pláne jej realizácia ani posunutie do legislatívneho procesu.

Návrh rezortu kritizovali už niektoré politické subjekty, ale aj Únia miest Slovenska. Považuje za nevyhnutnosť otvoriť tému reformy spravovania štátu v nových podmienkach. Súčasný systém pokladá za nevhodný a obmedzujúci.

Zdôrazňuje však potrebu koncepčného riešenia, nie čiastkového. Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger vyhlásil, že reforma verejnej správy si vyžaduje čas a pri jej tvorbe by nemali vzniknúť chyby, ktoré by následne v praxi spôsobili nepríjemnosti. Verejnú správu by dal reformovať samosprávam, ak by mal tú kompetenciu.

01 - Modified: 2023-05-30 11:56:14 - Feat.: - Title: Medzi novými posilami KDH je aj bývalý europoslanec Branislav Škripek 02 - Modified: 2023-05-29 10:59:17 - Feat.: - Title: "Feri, vitaj." Mikloško sa po 15 rokoch vracia do KDH 03 - Modified: 2023-05-18 07:40:19 - Feat.: - Title: Bývalý minister školstva Horecký vstupuje do KDH 04 - Modified: 2023-05-12 12:26:08 - Feat.: - Title: Do KDH vstupuje dvojica bývalých hokejistov, chcú podporovať šport 05 - Modified: 2023-05-07 13:18:02 - Feat.: - Title: KDH verí, že prezidentka bude nadstranícka. Alianca tvrdí, že Heger mal skončiť v už decembri
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
06. jún 2023 01:50