StoryEditor

Policajný exprezident Gašpar spochybňoval dôveryhodnosť Slobodníka

20.04.2023, 10:27
Autor:
TASRTASR

Tibor Gašpar priblížil, že Slobodník bol jeho podriadeným v období, keď šéfoval polícii.

Niekdajší šéf finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry Bernard Slobodník je klamár, ktorý si nič nepamätá. Dlho fungoval pod vplyvom liekov, majúcich vplyv na jeho pamäťové schopnosti.

Vo svojej svedeckej výpovedi na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku to vo štvrtok povedal policajný exprezident Tibor Gašpar. Slobodník ako spolupracujúci obvinený vypovedá vo viacerých korupčných kauzách, usvedčuje aj obžalovaného podnikateľa Štefana Žigu.

Gašpar priblížil, že Slobodník bol jeho podriadeným v období, keď šéfoval polícii.

"Po páde vlády Ivety Radičovej v roku 2012 mal záujem vrátiť sa do polície. Preto ma už po vyjadrení nedôvery vláde kontaktoval, či sa môže vrátiť," zdôraznil svedok. Slobodník podľa neho nemohol získať vyšší stupeň bezpečnostnej previerky, lebo mal v minulosti pôsobiť v ŠtB.

Tvrdí, že Slobodník páchal trestnú činnosť spolu s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom M. a už zosnulým Františkom Böhmom.

"O tejto jeho trestnej činnosti som sa dozvedel až z trestnej veci tzv. Očistec, v ktorej som bol obvinený a následne bola podaná obžaloba," podotkol Gašpar. Slobodník mal byť podľa jeho slov pripravovaný na niektoré výsluchy v kauzách, ktoré označil za politické. Dokazovať to majú vyhotovené nahrávky.

Orgány činné v trestnom konaní majú za to Slobodníkovi podľa Gašpara dávať nezákonné benefity "prostredníctvom atomizovania jeho trestných vecí" a niektorú trestnú činnosť nestíhať. Zdôraznil, že žiadnemu podriadenému policajtovi nikdy nevydal žiaden nezákonný príkaz, pokyn, rozkaz alebo inú neformálnu požiadavku k protiprávnej činnosti.

Obžalobu na Štefana Žigu podali pre podozrenie z podplácania Slobodníka, ku ktorému malo prichádzať v období rokov 2016 až 2020. Ide najmä o skutky nadväzujúce na kauzu Valčeky. Celkovo mal Štefan Ž. podľa obžaloby odovzdať Slobodníkovi minimálne 85-tisíc eur.

Protihodnotou za úplatky malo byť zabezpečenie beztrestnosti či informácií o trestných konaniach. Obžalovaný, ktorý má byť v príbuzenskom vzťahu s exministrom hospodárstva a súčasným nezaradeným poslancom Národnej rady SR Petrom Žigom, vinu odmieta.

 

01 - Modified: 2023-05-26 10:55:13 - Feat.: - Title: Začal sa proces s exposlankyňou Smeru v kauze agrodotácií, tá vinu odmieta 02 - Modified: 2023-05-24 09:43:03 - Feat.: - Title: Rastislav Trnka neuspel na Špecializovanom trestnom súde so sťažnosťou proti obvineniu 03 - Modified: 2023-05-23 11:59:34 - Feat.: - Title: Kauza Dobytkár pokračuje výsluchom svedkov, ktorí žiadali o agrodotácie z PPA 04 - Modified: 2023-05-17 08:47:27 - Feat.: - Title: Proces v kauze plánovaného útoku sekerou na základnej škole sa začne v júni 05 - Modified: 2023-05-16 08:28:28 - Feat.: - Title: Kauzu okolo hotela Carlton sa nepodarilo otvoriť ani na dvanásty pokus
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 15:57