Taliansko zrejme poslalo Ukrajine svoje húfnice cez rakúske územie bez toho, aby k tomu malo zo strany Viedne patričné povolenia. Napísali to dnes agentúry APA a EFE. Rím totiž podľa nich neuviedol pravú destináciu zbraní a tvrdil rakúskym úradom, že zbrane smerujú do Poľska. Talianska vláda však nakoniec verejne priznala, že delá dostane Ukrajina. V prípade dodávky zbraní mimo Európskej únie mal Rím požiadať Rakúsko o povolenie na tranzit, uviedlo ministerstvo vnútra vo Viedni.
Vlak s húfnicami M109 americkej výroby prešiel podľa tlače rakúskym územím v sobotu. Využil pri tom únijné pravidlo, podľa ktorého preprava vojenského materiálu medzi krajinami Európskej únie nepodlieha schvaľovaniu zo strany tranzitných krajín. Rím totiž tvrdil, že húfnice smerujú do Poľska. Taliansky minister pre vzťahy s parlamentom Luca Ciriani však povedal stanici RAI, že húfnice dostane Ukrajina a sú súčasťou talianskej vojenskej pomoci napadnutej krajine.
"(Talianska) ambasáda bola ministerstvom vnútra informovaná, že pri transfere (zbraní) do tretích krajín sa vyžaduje na základe zákona o vojenskom materiáli licencia," uviedlo ministerstvo vo Viedni. V takýchto prípadoch je potrebné o povolenie požiadať ešte pred uskutočnením prepravy a povolením by sa zaoberala rakúska ministra vnútra, zahraničia či obrany.
Rakúsko je v zahraničnej politike neutrálne a zbrane na Ukrajinu neposiela. Je tak otázne, či by tranzit cez svoje územie povolilo. Rím naopak schválil vojenskú pomoc Kyjevu. O zbraniach, ktoré východoeurópskej krajine poskytol, však detailne neinformuje. Podľa denníka La Repubblica Taliansko poslalo na Ukrajinu niekoľko desiatok týchto húfnic, ktoré boli vyrobené na konci 80. rokov. Talianska armáda v súčasnosti využíva modernejšie samohybné delá PzH-2000 nemeckej výroby.