Slovensko podľa Európskej komisie účinne nerieši problém segregácie rómskych detí v školách. Európska komisia kvôli tomu podala žalobu na Súdny dvor Európskej únie. Slovensko síce uskutočnilo rad legislatívnych reforiem a snaží sa o začleňovanie Rómov, ale pokroky sú nedostatočné, uviedla dnes vo vyhlásení Európska komisia.
"Pravidlá Európskej únie o rasovej rovnosti prísne zakazujú diskrimináciu na základe etnického pôvodu v kľúčových oblastiach života, vrátane vzdelávania. Na Slovensku sú však rómske deti často umiestňované do špeciálnych škôl pre žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím. Aj mnoho rómskych detí, ktoré sú súčasťou hlavného vzdelávacieho prúdu, je často segregovaných v oddelených triedach alebo školách," uviedla Európska komisia.
Európska únia príslušnú smernicu prijala v roku 2000, situácii na Slovensku sa Európska komisia začala venovať v roku 2015 a v roku 2019 mu poslala odôvodnené stanovisko. Slovensko síce odvtedy podľa Európskej komisie pokročilo, ale nedostatočne, a tak nasleduje žaloba.
Názor komisie potvrdil aj nedávny prieskum Agentúry Európskej únie pre základné práva. Na Slovensku navštevuje 65 percent rómskych detí od šesť do 15 rokov školy, kde sú všetci alebo väčšina žiakov Rómovia, čo je o päť percentuálnych bodov viac ako v roku 2016. Slovensko sa tak stalo členským štátom Európskej únie s najvyššou mierou segregácie Rómov vo vzdelávaní.