StoryEditor

OSN vyjadrila znepokojenie nad odpočúvaním Guterresa zo strany USA

19.04.2023, 08:48
Autor:
TASRTASR

Spojené štáty zachytili najmenej štyri konverzácie Guterresa s inými predstaviteľmi OSN.

Organizácia Spojených národov vyjadrila v utorok znepokojenie v súvislosti so správami, že Spojené štáty odpočúvajú komunikáciu generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa.

"OSN oficiálne vyjadruje... svoje znepokojenie v súvislosti s nedávnymi správami o tom, že komunikácia generálneho tajomníka a ďalších vysokopostavených predstaviteľov OSN bola predmetom sledovania a zasahovania zo strany vlády Spojených štátov," uviedol Guterresov hovorca Stéphane Dujarric.

Takéto konanie je podľa neho v rozpore so záväzkami USA stanovenými v Charte OSN a v Dohovore o výsadách a imunitách OSN.

Americký denník The Washington Post s odvolaním sa na uniknuté tajné dokumenty amerického Pentagónu uviedol, že Spojené štáty zachytili najmenej štyri konverzácie Guterresa s inými predstaviteľmi OSN.

Americká prokuratúra minulý týždeň na základe zákona o špionáži obvinila 21-ročného zamestnanca vzdušných síl Národnej gardy Jacka Teixeira z držby a šírenia utajených dokumentov vlády USA. Je podozrivý, že spôsobil únik tajných amerických dokumentov súvisiacich s vojnou na Ukrajine a spravodajskými posudkami iných častí sveta.   

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 13:33