Tuniské úrady dnes zatvorili kancelárie opozičnej islamistickej strany Hnutie obnovy a zakázali všetky stretnutia v daných priestoroch, píše agentúra AFP. Stalo sa tak deň po tom, čo polícia zadržala lídra tejto strany, 81-ročného Rašída Ghannúša. V krajine sa v posledných mesiacoch konajú demonštrácie proti autoritárskemu prezidentovi Kaísi Saídovi a za prepustenie politických oponentov zadržaných od tohtoročného februára.
"Do hlavného sídla strany v Tunise vstúpila policajná jednotka a nariadila všetkým ľuďom, aby ho opustili, a potom budovu uzavrela," uviedol jeden z členov Hnutia obnovy (An-nahda). Agentúre AFP tiež potvrdil, že úrady uzavreli kancelárie strany v ďalších častiach krajiny.
Polícia tiež zabránila konaniu tlačovej konferencie v súvislosti so zatknutím Ghannúšího, ktorú plánovala opozičná koalícia Fronta národnej spásy v Tunisku, ktorej je Hnutie obnovy súčasťou.
Zatknutie Ghannúšího prišlo po tom, ako cez víkend vyhlásil, že "Tunisku hrozí občianska vojna", ak bude eliminovaný politický islam, z ktorého jeho strana vychádza. Nemenovaný zdroj z ministerstva vnútra AFP potvrdil, že jeho zatknutie súvisí s týmito výrokmi.
Ghannúši patrí k najväčším Saídovým kritikom a do júla 2021, keď prezident pozastavil činnosť parlamentu, zastával funkciu predsedu snemovne. Jeho strana bola v poslaneckej snemovni najsilnejšia. Od toho istého roku vládne tuniský prezident pomocou dekrétov a do svojich rúk sústredil väčšinu moci.
Od tohtoročného februára zadržala tuniská polícia viac ako 20 popredných členov opozície a kritikov Saída z radov politikov, bývalých ministrov, podnikateľov, odborárov a tiež majiteľa najpopulárnejšej tuniskej rozhlasovej stanice Mosaique FM. Tento prvý tvrdý zásah proti opozícii od roku 2021, ktorý nasledoval po parlamentných voľbách s rekordne nízkou účasťou, odsúdil okrem iného Washington a OSN. Opozícia sa v krajine cez víkendy schádza k protestom.
Podľa tuniských aj zahraničných ľudskoprávnych organizácií Saídove kroky ohrozujú "jedinú demokraciu", ktorá vzišla z povstania za arabskej jari. Prezident to odmieta a tvrdí, že jeho politika je legálna a potrebná na ochranu Tuniska pred chaosom.