Bulharskí poľnohospodári požadujú od Európskej únie, aby prijala opatrenia kvôli lacnejšiemu obiliu z Ukrajiny, ktoré zaplavilo trhy niektorých európskych krajín, a poškodzuje tak domácich pestovateľov. Bulharská agrárna komora dnes oznámila, že ak Európska únia opatrenie neprijme, pôjdu poľnohospodári protestovať do Bruselu. Informujú o tom dnes bulharské médiá. Nespokojní sú aj v Rumunsku.
Predseda bulharskej agrárnej komory Kostadin Kostadinov uviedol, že ak vláda nezakáže dovoz ukrajinského obilia, ako to urobili Poľsko, Maďarsko a Slovensko, mala by Európska únia čo najskôr prijať opatrenia, ktoré ochránia miestny trh. Dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilia podľa dnešných informácií agentúry Reuters požaduje aj kľúčová strana rumunskej vládnej koalície - Sociálnodemokratická strana, ktorá má vo vláde polovicu ministrov.
Bulharský minister pôdohospodárstva Javor Gečev v pondelok uviedol, že je len otázkou času, kedy vláda dovoz ukrajinského obilia zakáže. Najprv však chce vidieť, aké právne následky by toto opatrenie malo. Európska komisia už zákaz dovozu do Poľska a do Maďarska označila za neakceptovateľný.
"Požadujeme napríklad tranzitné clá ..., čo by pomohlo oveľa viac ako peniaze, ktoré nám ponúkajú," povedal Kostadinov bulharskému rozhlasu. Podľa agentúry EFE ponúkol Brusel v tejto súvislosti Bulharsku 16 miliónov eur ako kompenzáciu škôd, ale straty bulharských poľnohospodárov sú niekoľkonásobne vyššie.
Bulharskí poľnohospodári sa kvôli ukrajinskému obiliu sťažujú na porušovanie pravidiel hospodárskej súťaže. Pre ukrajinské potraviny a poľnohospodárske výrobky totiž platí v Európskej únii od vlaňajšieho mája bezcolný režim, ktorý únia zaviedla kvôli pomoci Ukrajine, ktorá od vlaňajšieho februára čelí ruskej invázii. Lacnejšie obilie z Ukrajiny, ktoré má smerovať do chudobných afrických či blízkovýchodných krajín, potom zaplavilo trhy niektorých európskych štátov.
Bulharská agrárna komora nechce, aby sa obilné koridory do tretích krajín zastavili, a preto navrhuje napríklad tranzitné poplatky.