Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v utorok v samostatných telefonických rozhovoroch vyzval na prímerie dvoch sudánskych generálov, ktorých boj o moc si vyžiadal za posledné tri dni už takmer 200 mŕtvych. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.
Blinken sa rozprával s veliteľom sudánskej armády a faktickým prezidentom Abdalom Fattáhom Burhánom a tiež s vodcom polovojenských sudánskych síl Muhammadom Hamdánom Daklúom, informoval hovorca amerického ministerstva Vedant Patel v oznámení.
Konflikt, ktorý vypukol v posledných dňoch, nastal po zdĺhavom boji o moc medzi armádou vedenou Burhánom a súperiacimi polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF), ktoré riadi jeho zástupca Daklú.
V konflikte bolo zabitých už najmenej 185 ľudí a ďalších 1800 utrpelo zranenia, uviedol v pondelok osobitný predstaviteľ OSN v Sudáne Volker Perthes.
Blinken v samostatných telefonátoch s rivalmi "zdôraznil naliehavosť dosiahnuť prímerie, aby sa umožnilo doručenie humanitárnej pomoci ľuďom zasiahnutým bojmi a opätovné zlúčenie sudánskych rodín a aby tiež medzinárodné spoločenstvo v Chartúme malo istotu, že jeho prítomnosť je bezpečná," napísal v oznámení hovorca amerického ministerstva Patel.
Blinken, ktorý je v súčasnosti na rozhovoroch skupiny krajín G7 v Japonsku, "zdôraznil aj zodpovednosť oboch generálov za zaistenie bezpečia a pokoja civilistov, diplomatického personálu a humanitárnych pracovníkov", dodal Patel.
Daklú uviedol, že mal s Blinkenom "životne dôležitý rozhovor" a obaja "diskutovali o naliehavých záležitostiach v Sudáne, o našej spoločnej oddanosti slobode, spravodlivosti a demokracii pre náš ľud".
Ťažké boje sa začali cez víkend a v celom svete vyvolali obavy, že situácia môže viesť k občianskej vojne.
Daklú, ktorý bol v minulosti obviňovaný z vážneho porušovania ľudských práv, v pondelok požiadal o medzinárodnú pomoc. Obvinil Burhána, že je "radikálny islamista, ktorý zo vzduchu bombarduje civilistov".
Burhán verejne neprehovoril od sobotňajšieho popoludnia, keď obvinil RSF z útoku a zdôraznil, že situáciu má pod kontrolou.
V roku 2019 Daklú a Burhán zvrhli po občianskych protestoch dlhoročného diktátora Umara Bašíra. Obaja znovu v roku 2021 prevzali moc od civilnej vlády, ktorá bola medzičasom dosadená.