StoryEditor

Bezpečnostné kontroly pri vstupe na Pražský hrad skončia

17.04.2023, 12:02
17.04.2023, 12:44
Autor:
TASRTASR

Polícia už bude návštevníkov kontrolovať iba náhodne.

Plošné bezpečnostné kontroly pri vstupe na Pražský hrad skončia, od pondelňajšieho poludnia sa začnú odstraňovať bezpečnostné rámy. Polícia už bude návštevníkov kontrolovať iba náhodne. Zábrany proti vjazdu vozidiel – takzvaní "ježkovia" - na mieste zatiaľ zostávajú. Na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom vnútra Vítom Rakušanom a policajným prezidentom Martinom Vondráškom to v pondelok uviedol český prezident Petr Pavel, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Polícia sa podľa Vondráška priklonila k riešeniu, že naďalej bude kontrolovať všetky vozidlá vchádzajúce do priestorov Pražského hradu, avšak kontroly osôb už budú len náhodné. Využívať pri tom chcú kamerové systémy a na mieste tiež budú preventívne hliadky polície a hradnej stráže.

Ľudia tak už budú môcť voľne prechádzať všetkými vstupmi, ak ich polícia nevyzve na individuálnu kontrolu. Aj z tohto dôvodu zostane pri každom vstupe jeden bezpečnostný rám.

"Koniec kontrol je skvelou správou pre nás všetkých," vyhlásil minister vnútra. Zdôraznil, že nejde o politické rozhodnutie. Pripomenul, že minulý rok to už vyzeralo nádejne, ale zhatila to invázia Ruska na Ukrajinu, lebo hodnotenie bezpečnostnej situácie v Česku sa zmenilo.

Policajný prezident zdôraznil, že bezpečnostné opatrenia mali zmysel, pretože často u návštevníkov odhalili nože či krátke zbrane. K zrušeniu plošných kontrol podľa jeho slov pristúpili preto, lebo zmizli štyri významné bezpečnostné riziká minulého roka - vlna nelegálnej migrácie z krajín západného Balkánu, predsedníctvo Česka v Rade Európskej únie, adventné obdobie a prezidentské voľby.

Krátko pred koncom svojho mandátu sa o zrušenie kontrol usiloval aj Pavlov predchodca Miloš Zeman. Vtedajšia Kancelária prezidenta republiky sa pre to dostala do sporu s ministrom vnútra Vítom Rakušanom. Vyzývali ho, aby sa nevyhováral na políciu, ale v duchu svojich predchádzajúcich vyhlásení sa aktívne zasadil o zrušenie alebo zmenu policajných opatrení na Pražskom hrade. Rakušan namietal, že sa o ich zrušenie usiluje od nástupu do funkcie ministra, ale že tento krok je v rukách polície.

Kontroly pred vstupom do areálu Pražského hradu sú od leta 2016. Rok predtým Miloš Zeman uviedol, že je potrebné zvýšiť ochranu hradu pre možný teroristický útok. V septembri 2015 tiež umelecká skupina Ztohoven namiesto vlajky prezidenta republiky vyvesila na streche Pražského hradu veľké červené trenírky.

01 - Modified: 2023-05-23 20:55:00 - Feat.: - Title: Do Prahy pricestoval britský princ Edward, ocení mladých a stretne sa s Pavlom 02 - Modified: 2023-05-20 08:18:39 - Feat.: - Title: Olga Hepnarová bola poslednou ženou popravenou v Československu. Pozreli sme sa do vyšetrovacieho spisu, toto v ňom chýbalo 03 - Modified: 2023-05-18 05:38:08 - Feat.: - Title: Sklad pri Prahe zničil mohutný požiar, škody odhadli na 2,5 milióna eur 04 - Modified: 2023-05-17 08:31:47 - Feat.: - Title: V Prahe úraduje detský gang. Na videu držali mladíkovi pri hlave zbraň 05 - Modified: 2023-04-16 18:58:26 - Feat.: - Title: Úrad vlády v Česku obklopili demonštranti a začali nočnú petičnú akciu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
06. jún 2023 07:31