Sudánska armáda a polovojenské Jednotky rýchlej podpory, ktoré spolu od soboty po celej krajine bojujú o moc, sa podľa OSN dohodli na trojhodinovom humanitárnom pozastavení bojov. Podľa AP sa však v Chartúme aj naďalej ozývajú zvuky streľby a ostreľovania.
Na pozastavení bojov, ktoré by umožnilo v naliehavých prípadoch bezpečný priechod civilistom, sa dnes zhodli veliteľ armády Abdal Fattáh Burhán a Muhammad Hamdan Dagalo, ktorý stojí na čele RSF, oznámil vyslanec OSN v Sudáne Volker Perthes. Trvať mal pokoj zbraní tri hodiny od 16.00 hod.
Hodinu po vyhlásení prestávky sa ale v častiach centrálneho Chartúmu stále ozývala pravidelná streľba, píše AP, podľa ktorej v niektorých oblastiach boja dokonca nabrali na sile. Svedok agentúry Reuters v centre metropoly uviedol, že streľba zrejme utíchla. Na pozadí živého prenosu z hlavného mesta je ale podľa Reuters stále počuť streľba a bolo vidieť stúpajúci dym.
Sudán sa potýka s politickou nestabilitou od jari 2019, keď po niekoľkých mesiacoch masových protivládnych protestov armáda s pomocou RSF zvrhla dlhoročného autoritárskeho prezidenta Umara Bašíra. Moc následne prevzala dočasná vláda, v ktorej boli zastúpení civilisti aj vojaci. Armáda mala predvlani na jeseň moc odovzdať civilistom, namiesto toho však vykonala prevrat. Od soboty sa potom spory medzi armádou a RSF vyhrotili natoľko, že prerástli do boja.
Situácia v Sudáne sa rýchlo zhoršuje a krajina by mohla byť na pokraji rozsiahlej občianskej vojny, povedal dnes stanici Al-Džazíra bezpečnostný analytik Matt Bryden zo skupiny Sahan Research. "Naozaj nepozorujeme žiadne náznaky, že by na stole bola možnosť vyjednávania. Obe strany chcú plné víťazstvo, "povedal odborník.