StoryEditor

Mimovládky vítajú, že vláda neriešila súkromné nadácie

14.04.2023, 15:34
Autor:
TASRTASR

Zástupcovia neziskového sektora vítajú, že dočasne poverený premiér Eduard Heger nepredložil na vládu návrh novely zákona o nadáciách.

Ním by sa zaviedli súkromné nadácie na správu majetku aj pre nezosobášené páry. Informovala o tom Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.

"Vo férovom legislatívnom boji návrh neuspel. Preto veríme, že to ministerstvo spravodlivosti bude rešpektovať a nebude chcieť zmeny pretlačiť cez menej transparentné legislatívne kroky, akými sú poslanecké pozmeňovacie návrhy," skonštatovala.

Poukázala, že návrh kritizovali viaceré mimovládne organizácie a tiež splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač.

"Vítame, že vláda vypočula výzvu neziskového sektora aj hlas vyše 1200 občanov, ktorí sa podpísali pod výzvu na stiahnutie novely," povedal. Návrh podľa mimovládnych organizácií nerieši situáciu párov rovnakého pohlavia, ale ich naopak "diskriminuje a do nadačného prostredia prináša mnohé netransparentné a nesystémové prvky".

Makarová poznamenala, že nadácie podporujú verejnoprospešné účely a všetky údaje o zakladateľoch a hospodárení transparentne zverejňujú. "Návrh zavádzal pritom nový pojem súkromnej nadácie, ktorú by si mohol založiť ktokoľvek," priblížila. Údaje o zakladateľoch, ako aj o účele využitia peňazí, by podľa nej zostali neverejné.

"Správa majetku fyzických osôb na ich súkromné účely do mimovládneho neziskového sektora nepatrí," zdôraznila advokátka spolupracujúca s Nadáciou Pontis Eva Braxatorisová. Proti návrhu bola aj Iniciatíva Inakosť. Párom rovnakého pohlavia by podľa nich nové pravidlá nepomohli. Návrh odmietlo aj Centrum pre filantropiu.

Dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas v piatok avizoval, že návrh novely zákona o nadáciách, ktorým sa majú zaviesť súkromné nadácie na správu majetku aj pre nezosobášené páry, má ísť nakoniec ako poslanecký a nie vládny. Heger sa ho podľa neho z politických dôvodov rozhodol nepredložiť na rokovanie vlády.

01 - Modified: 2023-05-29 20:12:29 - Feat.: - Title: Vláda by mohla v rámci programového vyhlásenia prijať stratégiu v boji proti hoaxom, tvrdí Ódor 02 - Modified: 2023-05-29 20:07:16 - Feat.: - Title: Zostavením bulharskej vlády bol poverený bývalý minister školstva, strany sa dohodli na koalícií 03 - Modified: 2023-05-29 18:27:50 - Feat.: - Title: Hlas-SD nezahlasuje za vyslovenie dôvery vláde odborníkov, tvrdí Pellegrini a dodáva, že návrhy podporia 04 - Modified: 2023-05-29 15:40:17 - Feat.: - Title: Smer-SD nezahlasuje za vyslovenie dôvery vláde odborníkov. Mala by robiť na rozpočte, tvrdí Fico 05 - Modified: 2023-05-24 15:01:35 - Feat.: - Title: Dočasnú grécku vládu bude viesť sudca Ioannis Sarmas, krajina smeruje k júnovým voľbám
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
30. máj 2023 09:42