StoryEditor

Informačná a kybernetická bezpečnosť verejného sektora by sa mala zlepšiť, tvrdí Remišovej rezort

14.04.2023, 11:43
Autor:
TASRTASR

Legislatívna zmena má znížiť byrokratickú záťaž a upravuje aj zákon o e-Governmente. To má priniesť napríklad jednoduchšie pravidlá pre vytváranie elektronických formulárov, vysvetlilo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

Kybernetická a informačná bezpečnosť verejného sektora by sa mala zlepšiť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o informačných technológiách vo verejnej správe, ktorý v piatok schválila vláda.

Predložila ho podpredsedníčka vlády a dočasne poverená ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí). Z predkladacej správy vyplýva, že právna úprava jasnejšie vymedzuje zákon o ITVS, aby nedochádzalo k rozdielnym interpretáciám.

Predstavitelia MIRRI spresnili, že úprava dopĺňa jednoznačnejšie vymedzenie používať jednotný dizajnový manuál pre webové sídla a elektronické služby. Podľa predkladacej správy je cieľom zjednotiť používateľské rozhrania a spôsob komunikácie s používateľom pri poskytovaní elektronických služieb, a to aj vo vzťahu k vyhláške Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie o elektronizácii agendy verejnej správy.

Predkladateľka doplnila, že novela zákona má ďalej spresniť kompetencie vládnej jednotky pre riešenie počítačových incidentov v SR CSIRT a MIRRI. S tým súvisí úprava vzťahov medzi zákonom o ITVS a zákonom o kybernetickej bezpečnosti. Ministerstvo investícií dodalo, že úprava zavádza aj jednoznačný postup pri nahlasovaní kybernetických bezpečnostných incidentov.

Legislatívna zmena má tiež znížiť byrokratickú záťaž a upravuje aj zákon o e-Governmente. To má priniesť napríklad jednoduchšie pravidlá pre vytváranie elektronických formulárov, vysvetlilo MIRRI.

Predkladacia správa ďalej uvádza, že legislatívnou zmenou sa tiež spresňuje napríklad stanovenie postupov riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov pre všetkých správcov, keďže chýbajú. Odrážajú sa ňou požiadavky vyplývajúce z Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy. Tá sa schválila uznesením vlády zo 14. decembra predminulého roku.

Uzavrela, že predbežná informácia k právnej úprave sa zverejnila vlani od 7. do 24. januára, počas tohto obdobia boli aj konzultácie s podnikateľskými subjektmi. Medzirezortné pripomienkové konanie bolo od 22. decembra minulého roku do 16. januára tohto roka. Návrh zákona nebude predmetom vnútrokomunitárneho pripomienkového konania. Právna úprava bola predmetom rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR 3. apríla tohto roku a následne Legislatívnej rady vlády 5. apríla, ktorej pripomienky sú v návrhu zapracované.

Z dôvodovej správy vyplýva, že účinnosť novely zákona sa navrhuje na začiatku tohto augusta.

01 - Modified: 2024-05-21 17:30:00 - Feat.: - Title: Slovensko prekvapilo Česko. Atómku chce vláda na západe krajiny štátnu, nie pološtátnu (Brífing HN) 02 - Modified: 2024-05-19 15:54:28 - Feat.: - Title: Šutaj Eštok potvrdil, že atentátnik nemusel byť osamelý vlk, polícia pracuje aj s ďalšou verziou 03 - Modified: 2024-05-19 20:41:34 - Feat.: - Title: Všetci policajti sú v teréne. Monitorujeme rizikové osoby, povedal Šutaj Eštok 04 - Modified: 2024-05-16 13:44:35 - Feat.: - Title: Osamelý vlk, ktorý chodil na protivládne protesty. Šutaj Eštok povedal dôvody, prečo atentátnik útočil 05 - Modified: 2024-05-16 08:57:05 - Feat.: - Title: Vyjadrenia pred rokovaním bezpečnostnej rady
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
26. máj 2024 00:49