Počet osobných bankrotov na Slovensku sa v prvom štvrťroku znížil medziročne o 11,7 percenta. V krajine, ktorá má viac ako päť miliónov obyvateľov, skrachovalo 2038 ľudí. V tlačovej správe to uviedla spoločnosť CRIF - Slovak Credit Bureau, ktorá v krajine zabezpečuje prevádzku úverových registrov.
V samotnom marci bolo vyhlásených 1076 osobných bankrotov. Oproti vlaňajšku to predstavuje nárast o viac ako štvrtinu a zároveň najvyšší počet od novembra roku 2020. Necelú desatinu z nich tvorili ľudia bez vlastného domova.
Bankrot umožňuje zadlženým obyvateľom zbaviť sa, až na výnimky, všetkých dlhov výmenou za predaj majetku alebo za postupnú úhradu časti záväzkov pri zachovaní osobného majetku. Od roku 2006, keď na Slovensku vstúpil do platnosti inštitút osobného bankrotu, v krajine skrachovalo takmer 70-tisíc ľudí. Túto možnosť začali ľudia s dlhmi vo väčšom počte využívať po zjednodušení pravidiel osobného bankrotu v roku 2017.Vlani na Slovensku po predchádzajúcom dvojročnom poklese počet osobných bankrotov vzrástol dvojciferným tempom. Dôvodom podľa odborníkov boli dôsledky epidémie choroby covid-19.
Slovenská centrálna banka vlani v novembri v správe o finančnej stabilite uviedla, že vysoká inflácia a rastúce úrokové sadzby, dopady vojny na Ukrajine a zhoršujúci sa výhľad vývoja ekonomiky predstavuje riziko pre časť domácností, čo by sa mohlo prejaviť aj vo zvýšení podielu nesplácaných úverov. To by znamenalo zastavenie skoršieho poklesu pôžičiek v zlyhaní.