StoryEditor

USA v uniknutých dokumentoch upozorňujú na ústretovosť Guterresa voči Moskve

13.04.2023, 06:46
Autor:
TASRTASR

Dokumenty obsahujú postrehy Guterresa o vojne na Ukrajine, ako aj o viacerých afrických lídroch.

Americká vláda sa domnieva, že generálny tajomník OSN António Guterres je príliš ochotný vyhovieť ruským záujmom. Vyplýva to z nových odhalení v tajných dokumentoch, ktoré nedávno unikli na internet.

Zo spisov vyplýva, že Washington Guterresa pozorne monitoroval. V niekoľkých dokumentoch sa opisuje súkromná komunikácia medzi Guterresom a jeho námestníčkou.

Dokumenty obsahujú postrehy Guterresa o vojne na Ukrajine, ako aj o viacerých afrických lídroch.

Jeden z uniknutých materiálov sa zameriava na čiernomorskú dohodu o obilí, ktorú vlani v júli sprostredkovali OSN a Turecko po obavách z celosvetovej potravinovej krízy.

Materiály naznačujú, že Guterres si tak veľmi želal zachovať túto dohodu, že bol ochotný vyhovieť záujmom Ruska, aj keď sa týkali osôb alebo spoločností, na ktoré sa vzťahovali západné sankcie, uvádza BBC.

Konanie generálneho tajomníka OSN podľa Washingtonu  podkopávalo širšie úsilie o vyvodenie zodpovednosti Moskvy za jej konanie na Ukrajine. Ďalší dokument z polovice februára opisuje rozhovor medzi Guterresom a jeho námestníčkou Aminou Mohammedovou.

Guterres v ňom vyjadruje znepokojenie nad výzvou predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, aby Európa v dôsledku vojny na Ukrajine vyrábala viac zbraní a munície.

Obaja hovoria aj o nedávnom summite afrických lídrov, pričom Mohammedová hovorí, že kenský prezident William Ruto je bezohľadný a ona mu nedôveruje.

Množstvo dokumentov, ktoré kolujú na internete, obsahuje aj ďalšie veľmi citlivé podrobnosti o vojne na Ukrajine a náznaky, že USA odpočúvali svojich spojencov.

Hovorca pre národnú bezpečnosť USA John Kirby uviedol, že hoci pravosť niektorých týchto dokumentov sa ešte musí zistiť, "určite sa zdá, že pochádzajú z rôznych spravodajských zdrojov naprieč vládou".

01 - Modified: 2023-05-31 17:18:46 - Feat.: - Title: Mali by sa vyšetriť zločiny ruských predstaviteľov pred a počas invázie, tvrdí Prigožin a kritizuje Šojgua 02 - Modified: 2023-05-31 16:37:17 - Feat.: - Title: Americký dolár po dnešnej štatistike z Európskej únie a Číny posilňuje, tlak na ECB sa zmenšil 03 - Modified: 2023-05-31 16:03:11 - Feat.: - Title: Počet voľných pracovných miest v USA v apríli nečakane vzrástol 04 - Modified: 2023-05-31 15:11:38 - Feat.: - Title: Koniec vojny je ďaleko. Európa nesmie dovoliť, aby Rusko rozbilo jej bezpečnosť a jednotu, tvrdí Macron 05 - Modified: 2023-05-31 14:50:28 - Feat.: - Title: Poslanci Dumy predložili zákon o zákaze právnych a chirurgických zmien pohlavia
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
31. máj 2023 19:27