Spotrebiteľské ceny v USA výrazne spomalili v marci tempo rastu, pričom v medziročnom porovnaní dosiahla inflácia takmer dvojročné minimum. Uviedlo to v stredu americké ministerstvo práce. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch vzrástli v marci oproti rovnakému mesiacu minulého roka o 5 percent po 6-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. Marcová miera inflácie je tak najnižšia od mája 2021.
Maximum dosiahla medziročná miera inflácie v USA v júni minulého roka, a to na úrovni 9,1 percenta. Bol to najvýraznejší rast spotrebiteľských cien od novembra 1981.
Aj v medzimesačnom porovnaní sa inflácia v Spojených štátoch výrazne spomalila. Spotrebiteľské ceny vzrástli v marci oproti februáru o 0,1 percenta, zatiaľ čo vo februári sa medzimesačne zvýšili o 0,4 percenta. K spomaleniu rastu cien prispeli najmä nižšie ceny benzínu.
Marcové údaje sú lepšie aj v porovnaní s odhadmi analytikov. Tí počítali s medziročnou infláciou na úrovni 5,2 percenta a medzimesačnou na úrovni 0,2 percenta.
Napriek výraznému spomaleniu však inflácia zostáva naďalej vysoko nad inflačným cieľom americkej centrálnej banky, ktorý je stanovený na dve percentá. Navyše, očakáva sa, že ceny benzínu pôjdu v budúcich mesiacoch nahor po tom, ako Saudská Arábia a ďalší členovia ropného zoskupenia OPEC+ oznámili nedávno zníženie produkcie.
Okrem toho, problémom je jadrová inflácia, ktorá sa v marci ešte zrýchlila. To podľa analytikov povedie s veľkou pravdepodobnosťou k ďalšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb zo strany centrálnej banky. Jadrová inflácia dosiahla v marci medziročne 5,6 percenta, zatiaľ čo vo februári predstavovala 5,5 percenta. Medzimesačne sa mierne spomalila na 0,4 percenta z 0,5 percenta v predchádzajúcom mesiaci.