Veterné a solárne elektrárne mali v minulom roku na celosvetovej výrobe elektriny rekordný podiel, ktorý predstavoval 12 percent. Zvýšil sa tak z desiatich percent o rok skôr, vyplýva zo správy nezávislej organizácie Ember. Minulý rok tak podľa správy mohol znamenať vrchol emisií oxidu uhličitého z energetického sektora, ktorý je najväčším znečisťovateľom ovzdušia.
Všetky obnoviteľné zdroje spolu s jadrovou energiou mali vlani na globálnej výrobe elektriny podiel 39 percent. Rast podielu elektriny vyprodukovanej z vetra a slnka uspokojil až 80 percent rastu celosvetového dopytu po elektrine.
Výroba elektriny z uhlia sa vlani zvýšila o 1,1 percenta. Pre krízu na trhu s plynom niektoré krajiny znovu spustili svoje staré uhoľné elektrárne, aby uspokojili dopyt. Výroba elektriny z plynu klesla o 0,2 percenta, keďže vysoké ceny zdraželi využívanie tohto paliva.
Emisie oxidu uhličitého z energetického sektora sa vlani zvýšili o 1,3 percenta, ale tempo rastu sa spomalilo kvôli vyššej produkcii z vetra a slnka. Keby elektrina z veterných a solárnych elektrární pochádzala z fosílnych palív, boli by emisie vyššie o 20 percent, uvádza správa.
Organizácia Ember odhaduje, že výroba elektriny z fosílnych palív tento rok klesne o 0,3 percenta. V nasledujúcich rokoch by mal byť pokles ešte vyšší, pretože bude spustených viac solárnych a veterných elektrární.
Ember vo svojom každoročnom prehľade skúma údaje zo 78 krajín, ktoré sa na celosvetovom dopyte po elektrine podieľajú 93 percentami, upozornila agentúra Reuters.