Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó je dnes na návšteve Moskvy, kde rokuje o energetickej spolupráci. So šéfom štátnej energetickej korporácie Rosatom Alexejom Lichačovom rokoval o rozšírení maďarskej jadrovej elektrárne Paks a dohodol predĺženie zmluvy o nákupe väčšieho množstva ruského plynu, ako stanovuje dlhodobý kontrakt. Szijjártó povedal, že Rusko a spolupráca s ním zostanú dôležité pre energetickú bezpečnosť Maďarska.
"Energetická bezpečnosť Maďarska vyžaduje nepretržité dodávky plynu, ropy a jadrového paliva. Splnenie týchto troch podmienok si vyžaduje nepretržitú maďarsko-ruskú spoluprácu v oblasti energetiky. To nie je otázka politického vkusu, ale fyziky," napísal Szijjártó na Facebooku.
Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács na Twitteri uviedol, že Szijjártó s Lichačovom dohodol dodatok k zmluvám o konštrukcii a financovaní rozšírenia jadrovej elektrárne Paks. Schváliť ich musí Európska komisia. "Dúfame, že Európska komisia nebude chcieť ohroziť dlhodobú bezpečnosť energetických dodávok pre Maďarsko," povedal šéf maďarskej diplomacie. Podľa Kovácsa je rozšírenie elektrárne Paks o dva nové reaktory nevyhnutné pre udržanie rozumných cien elektrickej energie. Ich stavbu zverila Budapešť ruskému Rosatomu.
Szijjártó tiež uviedol, že Európa prečkala zimu z veľkej časti bez ruských energetických surovín vďaka teplému počasiu. Vzhľadom na rastúci dopyt po energii zo strany Číny a pomalé tempo rozvoja európskej energetickej infraštruktúry však podľa neho "skutočný problém príde až v nadchádzajúcej zime".
Maďarsko v roku 2021 s Gazpromom uzavrelo dlhodobú zmluvu o dodávkach plynu. Vlani sa navyše s touto ruskou firmou dohodlo na dodávkach nad rámec už uzavretej zmluvy a teraz ruský plynárenský gigant súhlasil s predĺžením dodatočných dodávok, ak bude Maďarsko potrebovať ďalší plyn.
Šéf maďarskej diplomacie má počas terajšej návštevy Moskvy na programe tiež schôdzku s ruským vicepremiérom Alexandrom Novakom.
Vláda maďarského konzervatívneho premiéra Viktora Orbána sa aj v čase, keď iné krajiny kvôli vojne na Ukrajine prestávajú ruské energetické suroviny nakupovať, snaží udržať dodávky ruského plynu a ropy. Pokračuje tiež v pláne rozšíriť jadrovú elektráreň Paks o dva nové reaktory, ktorých stavbu zverilo ruskému Rosatomu.
Orbán, ktorý je považovaný za najbližšieho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina v Európskej únii, by chcel protiruské sankcie zrušiť kvôli tomu, že podľa neho viedli k obrovskému nárastu cien energií a poškodzujú ekonomiky únijných krajín viac ako Moskvu.