StoryEditor

Nemecký vicekancelár Habeck chce zefektívniť boj proti obchádzaniu sankcií EÚ

09.04.2023, 21:44
Autor:
TASRTASR

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pred takmer 13 mesiacmi zaviedla EÚ proti Rusku desať balíkov diplomatických a hospodárskych sankcií.

Nemecké úrady musia dôslednejšie zakročiť proti domácim firmám, ktoré prostredníctvom tretích krajín obchodujú s Ruskom, a tým obchádzajú sankcie EÚ. V rozhovore pre mediálnu skupinu Funke-Mediengruppe to uviedol počas víkendu nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pred takmer 13 mesiacmi zaviedla EÚ proti Rusku desať balíkov diplomatických a hospodárskych sankcií. V boji proti ich nelegálnemu obchádzaniu je podľa Habecka nutné dôsledne sledovať obchodné toky a colné únie s dôrazom na výskyt anomálií.

"Ak sa vyskytnú takéto prípady, napríklad veľké množstvo určitého tovaru, ktorý predtým smeroval do Ruska, sa má zrazu v takmer rovnakom objeme dodať do nejakej tretej krajiny, je to dôvod na zamyslenie," konštatoval Habeck.

Ministerstvo hospodárstva podľa neho koncom februára navrhlo konkrétne kroky na zvýšenie efektivity v boji proti obchádzaniu sankcií. O návrhoch sa aktuálne diskutuje na úrovni spolkovej vlády aj EÚ, dodal vicekancelár.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. jún 2023 23:08