StoryEditor

Naši vojaci na Ukrajine nebojujú, tvrdí francúzska armáda. Paríž odmieta informácie z uniknutých dokumentov

09.04.2023, 20:20
Autor:
ČTKČTK

"Nekomentujeme dokumenty, ktorých pôvod je neistý," priblížil tím francúzskeho ministra obrany.

Francúzske ministerstvo obrany dementovalo informáciu obsiahnutú v jednom z uniknutých dokumentov o vojenských operáciách na Ukrajine, že má v napadnutej krajine svojich vojakov. Informoval o tom dnes server Politico.

Dokumenty, ktoré sa prisudzujú Pentagónu, kolujú už niekoľko dní po sociálnych sieťach. Podľa Kyjeva obsahujú vymyslené údaje a podľa vojenských analytikov mohli byť upravené na dezinformačné účely.

"Do operácií na Ukrajine nie sú zapojené francúzske sily," cituje odpoveď spolupracovníkov francúzskeho ministra obrany Sébastiena Lecornua denník Le Monde. "Nekomentujeme dokumenty, ktorých pôvod je neistý," dodal ministrov tím.

Podľa denníka The Guardian jeden z dokumentov uvádza, že sa na Ukrajine pohybujú malé kontingenty špeciálnych síl zo štátov NATO. Popri Francúzsku ide podľa týchto tvrdení o USA, Britániu či Lotyšsko.

Nie je jasné, ako sa dokumenty dostali na sociálne siete, hojne ich však šírili proruské vládne kanály. Podľa ukrajinských predstaviteľov dokumenty obsahujú "obrovské množstvo vymyslených informácií". Vojenskí analytici sa domnievajú, že časť dokumentov bola upravená, niektoré súbory sa však zdajú byť autentické.

Dokumenty a príspevky na internete môžu byť selektívne upravené tak, aby prezentovali dezinformácie Kremľa, domnievajú sa odborníci. V jednom z príspevkov je napríklad uvedené, že pri invázii zomrelo 16-tisíc až 17 500 ruských vojakov. Pentagon a ďalší analytici však v skutočnosti odhadujú, že Rusko prišlo až o 200-tisíc vojakov.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
31. máj 2023 02:54