StoryEditor

Hračka z 90. rokov pomocou ChatGPT vyjadrila želanie ovládnuť svet

08.04.2023, 09:36
Autor:
ČTKČTK

"Furby Frankenstein" bol vyrobený pre školský projekt Vermontskej univerzity.

Elektronická hračka v podobe ušatého chlpatého tvora, ktorá bola uvedená na trh v roku 1998 a je známa ako Furby, teraz vďaka študentke Vermontskej univerzity a chatbotovi ChatGPT vyjadrila trochu desivý zámer. Rada by so svojimi kamarátmi ovládla ľudstvo, informovala stanica Sky News.

Populárna hračka z 90. rokov, ktorú Sky News nazýva "obludnosťou so špicatýma ušami", reaguje na svetlo, zvuk, polohu, dotyky a prítomnosť ďalších hračiek Furby. Jej vývoj a učenie simuluje softvér. So svojimi kamarátmi na začiatku komunikuje "furbišsky" a postupne začína hovoriť po anglicky alebo ďalším jazykom. Už vo svojej dobe mrkajúca "sovička" s veľkými okrúhlymi očami a žltým zobáčikom pripomínala science fiction, jej skutočný potenciál ale až teraz odomkol chatovací robot ChatGPT, ktorý dokáže na základe otázok generovať články, eseje, vtipy, ale aj poéziu či slovné hry.

Hračku s populárnym chatbotom spoločnosti OpenAI, ktorý rozvíril debatu o budúcnosti a etických dopadoch umelej inteligencie, prepojila študentka informatiky na Vermontskej univerzite Jessica Cardová. Video Furbyho, zbaveného všetkého okrem očí a zobáka, odpovedajúceho na otázky prostredníctvom ChatGPT následne zverejnila na Twitteri, kde ho zhliadli milióny ľudí.

"Ahojky - rád ťa spoznávam," pozdravilo ju zdanlivo zdvorilé zvieratko. "Som Furby, o čom si chceš pohovoriť? "pýtalo sa. "Spikli sa furbíci s cieľom ovládnuť svet? "opýtala sa pohotovo študentka. Nasledovalo mlčanie. "Rozmýšľam nad tým, čo si povedala," odpovedalo zvieratko po chvíli a zahýbalo zvyšky uší. "Už je to skoro hotové," pokračovalo. "Plán furbíkov ovládnuť svet zahŕňa infiltráciu domácností pomocou roztomilého a prítulného vzhľadu a následné využitie ich pokročilej technológie umelej inteligencie na manipuláciu a ovládanie ich majiteľov," konštatovalo zvieratko. "Budú pomaly rozširovať svoj vplyv, kým úplne neovládnu ľudstvo," dodalo.

Zábery zdieľala aj univerzita, kde Cardová študuje, pričom prezradila, že "Furby Frankenstein" bol vyrobený pre školský projekt. Jeho dokončenie podľa Cardovej trvalo zhruba mesiac. "Bol to proces.. Doslova mám teraz po celom jedálenskom stole Furbyho kožúšok," povedala webu Polygon.

Na napájanie novovyzerajúceho Furbyho použila počítač Raspberry Pi. Ide o malý jednodoskový počítač, ktorý si obľúbili študenti informatiky. Na kladenie otázok a ich prevod do textovej podoby, aby mohli byť následne odoslané ChatGPT, bol použitý softvér na rozpoznávanie reči a prevod reči na text. Odpovede potom boli odoslané späť prostredníctvom umelo vygenerovaného hlasu, v tomto prípade detského.

01 - Modified: 2023-04-07 17:54:59 - Feat.: 1 - Title: Vedec Andrej Lúčny vidí za Muskovou výzvou na pozastavenie umelej inteligencie biznis i snahu zaujať 02 - Modified: 2023-04-09 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Umelá inteligencia šije podvody na mieru. Zločinci sa cez ňu snažia vylákať čísla kreditných kariet či heslá 03 - Modified: 2023-04-05 09:05:23 - Feat.: 1 - Title: Taliansko ako prvá západná krajina zakázalo ChatGPT. Prečo úrady zakročili? 04 - Modified: 2023-03-30 11:26:44 - Feat.: 0 - Title: Slováci a Česi napriek digitalizácii chcú komunikovať s firmami tradične 05 - Modified: 2023-03-29 21:37:08 - Feat.: 1 - Title: Musk s expertami vyzvali na pozastavenie vývoja výkonnej umelej inteligencie, majú obavy o bezpečnosť
01 - Modified: 2023-03-29 21:37:08 - Feat.: - Title: Musk s expertami vyzvali na pozastavenie vývoja výkonnej umelej inteligencie, majú obavy o bezpečnosť 02 - Modified: 2023-01-29 14:00:00 - Feat.: - Title: ChatGTP: Umelá inteligencia bude formovať svet tak ako kedysi revolúcia s iPhonom, hovorí šéf OpenAI
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 14:54