Zimbabwe plánuje zaviesť zákon proti náboru miestneho zdravotníckeho personálu do zahraničia. Informoval o tom dnes spravodajský web BBC s odvolaním sa na vyhlásenie viceprezidenta tejto africkej krajiny Constantina Chiwengu. Za posledné dva roky Opustilo Zimbabwe podľa miestnych médií viac ako 4000 lekárov a zdravotných sestier. Najčastejšie mieria do Británie. Na starostlivosť o zdravie pätnástich miliónov obyvateľov Zimbabwe tak zostalo iba 3500 lekárov.
"Ak niekto úmyselne verbuje (lekára) a pôsobí krajine utrpenie, je to zločin proti ľudskosti. Ľudia zomierajú v nemocniciach, pretože nie sú sestry a lekári. To treba brať vážne," uviedol viceprezident Chiwenga, ktorý rovnako zastáva post ministra zdravotníctva. Dodal, že krajina plánuje uložiť prísnejšie tresty tým, ktorí nábor sprostredkúvajú, a obvinil ich z "okrádania národa o jeho ľudský kapitál". Odliv zdravotníkov z krajiny Chiwenga tiež prirovnal k obchodovaniu s ľuďmi.
Po tom, ako Svetová zdravotnícka organizácia umiestnila Zimbabwe na červený zoznam štátov, ktoré čelia vážnemu nedostatku zdravotníckeho personálu, prerušila Británia tento rok v marci aktívny nábor tamojších zdravotníkov.
Zimbabwe čelí hospodárskej kríze a inflácia sa výrazne podpísala na znížení kúpnej sily, čo opakovane viedlo k štrajkom zdravotníckeho personálu. Do Británie zimbabwianski zdravotníci mierili za niekoľkonásobne vyššími platmi, podľa zistení niektorých médií ale sprostredkovateľské agentúry niektoré z nich po presune do Británie vykorisťujú. Z vlaňajšieho vyšetrovania denníka The Telegraph vyplynulo, že sprostredkovatelia mnohokrát zadržiavajú zimbabwianskym ošetrovateľom a opatrovateľom až polovicu mzdy, a nútia ich tak žiť v biede.