StoryEditor

Prezidentka podpísala novelu zákona o záchrannej zdravotnej službe

05.04.2023, 16:50
Autor:
TASRTASR

Záchranári budú mať po novelizácii viac času na odchod pri výjazdoch k pacientom, pri ktorých je potrebné použiť osobné ochranné pracovné prostriedky.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o záchrannej zdravotnej službe, ktorou sa dopĺňa aj transplantačný zákon. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Záchranári budú mať po novelizácii viac času na odchod pri výjazdoch k pacientom, pri ktorých je potrebné použiť osobné ochranné pracovné prostriedky.

Zatiaľ čo doteraz museli na výjazd vyraziť do dvoch minút, pri ohrození biologickým faktorom tri až štyri sa tento čas predĺži na desať minút. Takéto ohrozenie sa týka napríklad výjazdov za pacientmi s ochorením COVID-19.

"Doteraz bola v zákone stanovená povinnosť zabezpečiť výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) do dvoch minút od prijatia výzvy od koordinačného strediska ZZS alebo operačného strediska ZZS. Tento interval pri použití OOPP navrhuje ministerstvo zdravotníctva stanoviť na desať minút," píše sa v dôvodovej správe k novele.

Rezort zdravotníctva argumentuje, že dvojminútový časový interval nie je možné zabezpečiť pre stále narastajúce počty zásahov u pacientov s podozrením na ochorenia, ktoré si vyžadujú použitie osobných ochranných pracovných prostriedkov pri ohrození biologickým faktorom tri až štyri, ako je napríklad COVID-19.

Novelizácia rieši tiež neodkladnú prepravu pacientov vyžadujúcich intenzívny monitoring a liečbu počas transportu do zahraničia, napríklad v prípade transplantácií. Pozemné záchranky budú môcť po novom zasahovať aj v týchto prípadoch, čo doterajšia úprava neumožňovala.

Rozšíri sa tiež okruh tretích osôb, ktorým sa poskytujú údaje z národného transplantačného registra, o Operačné stredisko ZZS SR. Osobné údaje bude možné operačnému stredisku poskytovať na účely zabezpečenia prepravy pacienta, stredisko bude mať prístup len k údajom, ktoré sú nevyhnutne potrebné na zabezpečenie prepravy pacienta.

01 - Modified: 2023-05-29 12:51:18 - Feat.: - Title: Protiruské sankcie majú svoj účinok, povedala Čaputová na Globsecu 02 - Modified: 2023-05-28 14:00:59 - Feat.: - Title: Naď: Konkrétny občan Slovenska dostal v Rusku peniaze na to, aby sa voľby ovplyvnili v prospech Smeru 03 - Modified: 2023-05-28 11:55:09 - Feat.: - Title: Prezidentka nechce rozhodnutie o svojej kandidatúre dlho odkladať, voči Ficovi pripravuje právne kroky 04 - Modified: 2023-05-25 19:53:37 - Feat.: - Title: Prezidentka súhlasí,aby za znečistenie ovzdušia platili významní znečisťovatelia 05 - Modified: 2023-05-25 11:42:40 - Feat.: - Title: Maďarská prezidentka Nováková poďakovala Slovensku za pomoc pri nehode autobusu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
31. máj 2023 05:13