StoryEditor

Rusko si predvolalo francúzskeho diplomata. Dôvodom sú jeho vyjadrenia o zverstvách v Buči

05.04.2023, 07:42
Autor:
TASRTASR

Ruské ministerstvo zahraničných vecí priblížilo, že "vytváranie falošných obvinení voči ruskej armáde je kategoricky neakceptovateľné".

Rusko si v utorok predvolalo francúzskeho chargé d‘affaires v Moskve, aby tak vyjadrilo nesúhlas s "nepravdivými vyhláseniami" francúzskeho veľvyslanectva o zverstvách na Ukrajine, ktoré ambasáda pripisuje ruskej armáde. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Moskva "ostro protestovala proti vyjadreniam, ktoré francúzske veľvyslanectvo zverejnilo na svojich sociálnych sieťach", uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničných vecí. Dodalo, že "vytváranie falošných obvinení voči ruskej armáde je kategoricky neakceptovateľné".

Ruský rezort diplomacie okrem toho obvinil Francúzsko z "aktívneho poskytovania vojenského vybavenia a munície pre ukrajinskú armádu". Paríž tak podľa neho "robí všetko preto, aby sa násilnosti predlžovali".

Moskva tvrdí, že vyjadrenia francúzskeho veľvyslanectva sa týkajú zmasakrovaných tiel civilistov v ukrajinskom meste Buča, ktoré sa našli vlani v marci po tom, čo sa odtiaľ stiahli ruské jednotky.

Ukrajinské úrady oficiálne stanovili počet obetí v častiach Kyjevskej oblasti oslobodených od ruských síl na 1 137, pričom len v Buči bolo podľa ich zistení zabitých 461 civilistov. Bolo medzi nimi i 37 detí.

Dôkazy o zločinoch v Buči i na iných miestach, kde sa podľa ukrajinských predstaviteľov ruskí vojaci dopustili zverstiev na civilistoch, zhromažďujú medzinárodní vyšetrovatelia.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. jún 2023 15:27