StoryEditor

Rusko tvrdí, že je pripravené vrátiť deportované deti na Ukrajinu

04.04.2023, 23:58
Autor:
TASRTASR

Podľa údajov ukrajinského ministerstva pre integráciu okupovaných území je v súčasnosti nelegálne deportovaných takmer 20-tisíc detí.

Ruská ombudsmanka pre práva detí Marija Ľvovová-Belovová, na ktorú je vydaný zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) za "deportácie" ukrajinských detí, v utorok vyhlásila, že je pripravená tieto deti poslať späť na Ukrajinu v prípade, ak o to ich rodiny požiadajú.

Podľa údajov ukrajinského ministerstva pre integráciu okupovaných území je v súčasnosti nelegálne deportovaných 19 514 detí.

Moskva prezentuje svoj program prevozu tisícov detí do Ruska ako humanitárnu pomoc zameranú na ochranu sirôt a opustených detí v oblastiach bojov. K najväčšiemu počtu deportácií detí došlo v prvých mesiacoch vojny a predtým, než Kyjev koncom augusta spustil rozsiahlu protiofenzívu zameranú na opätovné dobytie okupovaných území na východe a juhu krajiny.

Ruské ministerstvo obrany vlani v polovici augusta oznámilo, že do Ruska dovtedy dorazilo 3,5 milióna ľudí vrátane viac ako pol milióna detí. Spojené štáty v júli uviedli, že Rusko z Ukrajiny "nútene deportovalo" 260-tisíc detí.

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu vydal minulý mesiac v súvislosti s týmito deportáciami zatykač okrem Ľvovovej-Belovovej aj na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Ľvovová-Belovová počas utorkovej tlačovej konferencie vyhlásila, že od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu ju v prípade deportovaných detí nekontaktoval "žiadny predstaviteľ ukrajinských úradov". Ako uviedla, rodičia jej môžu poslať e-mail, aby deti vyhľadala.

Zo správy, ktorú jej úrad zverejnil v utorok, vyplýva, že od 29. marca bolo 16 detí z deviatich rodín vrátených k svojim ukrajinským príbuzným. Ruská ombudsmanka odmietla zverejniť úplný zoznam ukrajinských detí, ktoré boli deportované do Ruska.

Podľa správy jej úradu bolo 380 ukrajinských sirôt umiestnených do pestúnskych rodín v Rusku vrátane 22 maloletých detí, ktoré boli údajne nájdené opustené v zničenom ukrajinskom prístavnom meste Mariupol.

Podľa Ľvovovej-Belovovej sa takýmto adoptovaným deťom udeľuje ruské občianstvo, ponecháva sa im však aj to ukrajinské, cituje AFP.

Ako ďalej uviedla, jedného tínedžera privezeného do Ruska z Mariupolu zastavili na hraniciach s Bieloruskom, keď sa pokúšal vrátiť na Ukrajinu, kde ho údajne chceli "manipuláciami a vyhrážkami prilákať späť". AFP pripomína, že tieto tvrdenia nebolo možné nezávisle overiť.

01 - Modified: 2023-06-02 12:02:43 - Feat.: - Title: Putin chcel ukázať svoju silu, no odhalil slabosť. Rusko je na tom výrazne horšie, tvrdí Blinken 02 - Modified: 2023-06-02 11:15:05 - Feat.: - Title: Dve ženy zahynuli pri ukrajinskom ostreľovaní, uviedol šéf ruskej Belgorodskej oblasti 03 - Modified: 2023-06-02 11:01:53 - Feat.: - Title: Ukrajinci podľa ruských úradov ostreľovali poľnú nemocnicu v Záporožskej oblasti 04 - Modified: 2023-06-02 10:47:48 - Feat.: - Title: Čínsky vyslanec pre Ukrajinu vyzval vlády, aby prestali posielať zbrane na bojisko a viedli rokovania 05 - Modified: 2023-06-02 10:28:44 - Feat.: - Title: Vojna na Ukrajine podľa Blinkena Rusko do budúcnosti výrazne oslabí, Putinov krok znížil vplyv Moskvy
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. jún 2023 14:14