StoryEditor

Reformy v Gruzínsku momentálne stagnujú, tvrdí Rada Európy

04.04.2023, 23:26
Autor:
TASRTASR

Európska únia vlani v júni odmietla udeliť Gruzínsku štatút kandidátskej krajiny, ktorý získali Ukrajina a Moldavsko.

Reformy v Gruzínsku stagnujú. Naznačila to hodnotiaca správa spoluspravodajcov Parlamentného zhromaždenia Rady Európy, ktorá vznikla po ich trojdňovej návšteve tejto krajiny.

Správu predložili francúzsky poslanec Claude Kern a portugalská poslankyňa Edite Estrelaová. "Gruzínsko je na križovatke na ceste k európskej integrácii. Po vstupe do Rady Európy sa uskutočnili mnohé reformy a dosiahol sa významný pokrok. Ale v tomto dôležitom momente pre vyhliadky Gruzínska na európsku integráciu sa reformný proces zjavne ocitol v slepej uličke," uviedli poslanci vo svojej správe.

Európska únia vlani v júni odmietla udeliť Gruzínsku štatút kandidátskej krajiny, ktorý získali Ukrajina a Moldavsko. EÚ požaduje od gruzínskej strany najmä reformy v súdnictve, volebnom systéme, pokrok v oblasti slobody tlače a boji proti oligarchom.

Začiatkom marca občania Gruzínska masovo demonštrovali proti návrhu zákona o zahraničných agentoch, ktorý napokon parlament v Tbilisi po troch dňoch protestov stiahol. Kritici tohto zákona tvrdia, že jeho text bol inšpirovaný legislatívou používanou v Rusku na potláčanie opozície a mimovládnych organizácií.

Pokiaľ ide o väzneného exprezidenta Michaila Saakašviliho, spravodajcovia RE sa vyslovili za umožnenie prístupu zahraničných lekárov k nemu. Saakašvili je po zhoršení zdravotného stavu hospitalizovaný. Existuje podozrenie, že jeho život je v ohrození — trpí niekoľkými vážnymi chorobami, počas pobytu vo väzení bol vystavený otrave ťažkými kovmi a za sebou má 50-dňovú hladovku na protest proti podmienkam vo väzení.

"Je dôležité odpolitizovať jeho zdravotný stav a konať tak, aby sa všetky zúčastnené strany mohli spoliehať na neutrálne, spoľahlivé a dôveryhodné informácie," zdôraznili Kern a Estrelaová.

Saakašvili bol zatknutý po návrate do Gruzínska po ôsmich rokoch v exile a odpykáva si trest odňatia slobody za zneužitie moci. EÚ a Rada Európy tento rozsudok považujú za politicky motivovaný.

01 - Modified: 2023-05-31 15:46:20 - Feat.: - Title: Rada Európy kritizuje Srbov v Prijedore. Nepostavili pamätník zabitým moslimským deťom 02 - Modified: 2023-05-26 14:00:00 - Feat.: - Title: Odoberte Maďarsku predsedníctvo v rade, žiadajú europoslanci. Budú hlasovať 03 - Modified: 2023-05-17 11:36:25 - Feat.: - Title: Lídri Rady Európy podporili vznik registra škôd spôsobených Ruskom 04 - Modified: 2023-05-17 11:04:46 - Feat.: - Title: Rada Európy chráni hodnoty, ktoré sú základom mieru v Európe, vyhlásila prezidentka Čaputová 05 - Modified: 2023-05-16 20:36:24 - Feat.: - Title: Zelenskyj na summite Rady Európy v Reykjavíku vyzdvihol európsku súdržnosť. Rusko je vylúčené
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 02:09