StoryEditor

Demeš bilancuje v novej knihe slovensko-britské vzťahy v modernej histórii

04.04.2023, 23:24
Autor:
TASRTASR

Pavol Demeš pripomenul, že po roku 1989 bola Británia jednou z prvých západných európskych krajín, ktorá pracujúcim Slovákom i študentom otvorila svoje dvere.

Slovensko-britské vzťahy bilancuje v novej knihe "Slovensko a Spojené kráľovstvo: Prvých 30 rokov" bývalý minister medzinárodných vzťahov Pavol Demeš. Publikáciu, ktorá vznikla pri príležitosti 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Slovenskom a Spojeným kráľovstvom, uviedli do života v utorok v Bratislave.

"Ukázala nám, že na britsko-slovenské priateľstvo sa dá spoľahnúť, a že sme partnermi v každej oblasti života, od politiky k ekonomike, od kultúry po ľudské práva," povedal britský veľvyslanec na Slovensku Nigel Baker ku knihe, ktorá zachytáva široké spektrum informácií, ale aj historické fundamenty.

Pripomenul, že po roku 1989 bola Británia jednou z prvých západných európskych krajín, ktorá pracujúcim Slovákom i študentom otvorila svoje dvere. "Dnes je komunita Slovákov v Británii veľká, spoločne by na Slovensku vytvorili tretie najväčšie mesto, 140-tisíc obyvateľov," poznamenal Baker. Spomenul tiež britskú komunitu na Slovensku, ktorá "je síce malá, ale energická". Veľvyslanec tiež ocenil vzájomné slovensko-britské obchodné a investičné väzby. "Táto kniha poskytuje základ pre novú generáciu na ďalšie bádanie našich bohatých vzťahov," dodal.

Hosťom sa prihovoril aj Tomáš Strážay, riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA), ktorá je vydavateľom knihy. Pripomenul, že knižná novinka, v ktorej autor skúma príbeh slovensko-britských vzťahov v modernej histórii, je už štvrtou Demešovou publikáciou zameranou na bilaterálne vzťahy Slovenska, podobnú napísal o Spojených štátoch, Kanade a Izraeli.

"Je zbierkou dôležitých faktov a dát, o ktoré sa budú môcť opierať záujemci, experti, študenti medzinárodných vzťahov so zameraním na Veľkú Britániu alebo zahraničnú politiku Slovenska aj v budúcnosti,“ priblížil Strážay bilingválnu slovensko-anglickú knihu, dostupnú aj v elektronickej podobe.

Publikácia čitateľov zaujme aj exkluzívnou fotografickou prílohou. "Ide o všetky fotografie kráľovských návštev, nechýbajú zábery Princa Charlesa a princeznej Diany v roku 1991 na Slovensku," povedal pre TASR Pavol Demeš. V knihe nechýbajú fotografie všetkých britských premiérov, ktorí navštívili Bratislavu, a snímky zachytávajúce slovenských prezidentov a premiérov na návšteve Veľkej Británie.

01 - Modified: 2022-03-04 17:16:13 - Feat.: - Title: Putin napĺňa svoju neoimperiálnu predstavu. Oligarchovia chcú tiež zastaviť vojnu, hovorí Demeš 02 - Modified: 2022-03-02 16:06:01 - Feat.: - Title: Putin napĺňa svoju neoimperiálnu predstavu. Oligarchovia chcú tiež zastaviť vojnu, hovorí Demeš 03 - Modified: 2021-04-09 11:46:04 - Feat.: - Title: Je to porušenie domácich pravidiel. Matovič je traumatizovaný stratou premiérskeho postu, tvrdí analytik Demeš 04 - Modified: 2021-01-16 04:17:09 - Feat.: - Title: Demeš o situácii v USA: Bola to vzbura, Trump robil bezprecedentné kroky 05 - Modified: 2020-08-19 07:59:36 - Feat.: - Title: Analytik Demeš pre HN: Som presvedčený o tom, že politický čas Lukašenka sa končí
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
06. jún 2023 11:10