StoryEditor

V Nemecku sa budú konať pochody za mier a proti dodávkam zbraní na Ukrajinu

04.04.2023, 19:16
Autor:
TASRTASR

Cieľom sú podľa predstaviteľov združenia dosiahnutie prímeria na Ukrajine, mierové rokovania a účasť Nemecka na "mierovej iniciatíve Číny.

Vo viac ako 100 nemeckých mestách sa počas veľkonočných sviatkov uskutočnia pochody za mier a proti dodávkam zbraní pre ukrajinské sily brániace sa voči ruskej vojenskej ofenzíve. V utorok to oznámili organizátori plánovaných podujatí, informuje agentúra DPA.

Mottom protivojnových pochodov, ktoré sa budú konať počas nadchádzajúceho víkendu, je "Vyhrať mier - a nie vojnu". Hlavnými témami sú ruská ofenzíva na Ukrajine, nebezpečenstvo jej eskalácie až do rozmerov jadrovej vojny a tiež odpor voči vojenským výdavkom a dodávkam zbraní do konfliktných zón.

"Každodenné umieranie a zabíjanie sa musí konečne skončiť," vyzvala v utorok mierová organizácia Netzwerk Friedenskooperative so sídlom v Bonne. Nemecká vláda musí podľa nej "konečne byť aktívnejšia a spustiť diplomatické iniciatívy".

Cieľom sú podľa predstaviteľov tohto združenia dosiahnutie prímeria na Ukrajine, mierové rokovania a účasť Nemecka na "mierovej iniciatíve Číny.

Peking koncom februára — v období prvého výročia začiatku vojny rozpútanej na Ukrajine Ruskom — zverejnil svoj 12-bodový dokument o "politickom urovnaní" tejto krízy. Vyzval Rusko a Ukrajinu, aby čo najskôr začali mierové rozhovory, a varoval, že v tomto konflikte nesmú byť použité jadrové zbrane.

V nemeckej metropole Berlín sa pochod za mier začne v sobotu o 13.00 hod. v štvrti Wedding. "Už žiadne ďalšie zbrane. Koniec s vojnovým štvaním a sankciami," vyzvali organizátori. Dodali, že Nemecko je podľa nich "súčasťou mašinérie zabíjania" a dodávkami zbraní a "vojnovou rétorikou" je spoluvinné za tisíce mŕtvych na Ukrajine a milióny vysídlených.

Nemecko rovnako ako ďalší spojenci Kyjeva poskytuje ukrajinským silám finančnú i vojenskú podporu.

Medzi ohlásenými rečníkmi, ktorí majú na pochodoch vystúpiť, sú napríklad poslankyňa nemeckého parlamentu Zaklin Nasticová zo strany Ľavica, zástupca odborov Verdi či predseda iniciatívy Naturfreunde Deutschland.

 

 

01 - Modified: 2023-06-01 05:36:04 - Feat.: - Title: Kyjev má dôkazy, že na deportácii detí z Ukrajiny sa podieľa aj Bielorusko 02 - Modified: 2023-06-01 06:19:19 - Feat.: - Title: Kyjev čelil útokom štvrtú noc po sebe, ostreľovanie hlási ruské mesto Šebekino 03 - Modified: 2023-05-31 21:31:21 - Feat.: - Title: V Prahe vznikne kontaktné centrum pomoci pre preživších vojny na Ukrajine 04 - Modified: 2023-05-31 20:43:47 - Feat.: - Title: Ódor s Fialom rokovali o povojnovej obnove Ukrajiny či energetike, odmietajú ruskú agresiu 05 - Modified: 2023-05-31 20:13:55 - Feat.: - Title: Súd poslal na viac než osem rokov za mreže Rusa, ktorý hádzal zápalné fľaše pri proteste proti vojne
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 08:21