StoryEditor

V Nemecku sa budú konať pochody za mier a proti dodávkam zbraní na Ukrajinu

04.04.2023, 19:16
Autor:
TASRTASR

Cieľom sú podľa predstaviteľov združenia dosiahnutie prímeria na Ukrajine, mierové rokovania a účasť Nemecka na "mierovej iniciatíve Číny.

Vo viac ako 100 nemeckých mestách sa počas veľkonočných sviatkov uskutočnia pochody za mier a proti dodávkam zbraní pre ukrajinské sily brániace sa voči ruskej vojenskej ofenzíve. V utorok to oznámili organizátori plánovaných podujatí, informuje agentúra DPA.

Mottom protivojnových pochodov, ktoré sa budú konať počas nadchádzajúceho víkendu, je "Vyhrať mier - a nie vojnu". Hlavnými témami sú ruská ofenzíva na Ukrajine, nebezpečenstvo jej eskalácie až do rozmerov jadrovej vojny a tiež odpor voči vojenským výdavkom a dodávkam zbraní do konfliktných zón.

"Každodenné umieranie a zabíjanie sa musí konečne skončiť," vyzvala v utorok mierová organizácia Netzwerk Friedenskooperative so sídlom v Bonne. Nemecká vláda musí podľa nej "konečne byť aktívnejšia a spustiť diplomatické iniciatívy".

Cieľom sú podľa predstaviteľov tohto združenia dosiahnutie prímeria na Ukrajine, mierové rokovania a účasť Nemecka na "mierovej iniciatíve Číny.

Peking koncom februára — v období prvého výročia začiatku vojny rozpútanej na Ukrajine Ruskom — zverejnil svoj 12-bodový dokument o "politickom urovnaní" tejto krízy. Vyzval Rusko a Ukrajinu, aby čo najskôr začali mierové rozhovory, a varoval, že v tomto konflikte nesmú byť použité jadrové zbrane.

V nemeckej metropole Berlín sa pochod za mier začne v sobotu o 13.00 hod. v štvrti Wedding. "Už žiadne ďalšie zbrane. Koniec s vojnovým štvaním a sankciami," vyzvali organizátori. Dodali, že Nemecko je podľa nich "súčasťou mašinérie zabíjania" a dodávkami zbraní a "vojnovou rétorikou" je spoluvinné za tisíce mŕtvych na Ukrajine a milióny vysídlených.

Nemecko rovnako ako ďalší spojenci Kyjeva poskytuje ukrajinským silám finančnú i vojenskú podporu.

Medzi ohlásenými rečníkmi, ktorí majú na pochodoch vystúpiť, sú napríklad poslankyňa nemeckého parlamentu Zaklin Nasticová zo strany Ľavica, zástupca odborov Verdi či predseda iniciatívy Naturfreunde Deutschland.

 

 

01 - Modified: 2024-06-20 13:03:48 - Feat.: - Title: Rumunsko daruje Ukrajine jeden z dvoch funkčných systémov Patriot 02 - Modified: 2024-06-20 09:47:23 - Feat.: - Title: Nemecká ekonomika sa zlepšuje, výhľad je optimistický aj pre zvyšok roka, tvrdí inštitút Ifo 03 - Modified: 2024-06-20 08:14:52 - Feat.: - Title: Prímerie bez samitu. Predpokladom úspechu rokovaní o mieri na Ukrajine je to, že prebieha v utajení 04 - Modified: 2024-06-20 07:42:31 - Feat.: - Title: Predaj nových áut v Únii sa znížil, najväčší pokles zaznamenalo Taliansko 05 - Modified: 2024-06-20 06:28:00 - Feat.: - Title: Dronovým útokom bolo v Rusku vystavených viacero rafinérií a ropných skladov. Terčom bol aj Lukoil
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
20. jún 2024 15:23