Tuniský prezident Kaís Saíd nariadil ministrovi zahraničných vecí Jánovi Kubišovi, aby začal proces vymenovania nového veľvyslanca v Sýrii. S odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie prezidentskej kancelárie o tom dnes informovala agentúra Reuters. Po Spojených arabských emirátoch je Tunisko ďalšou arabskou krajinou, ktorá s Damaskom obnovuje oficiálne diplomatické vzťahy.
Tunis styky s Damaskom prerušil v roku 2011, keď sa začiatkom takzvanej arabskej jari sýrsky prezident Bašár Asad brutálne potlačil prodemokratické protesty. Konflikt medzi protivládnymi povstalcami a sýrskou vládou sa následne rozrástol do dodnes trvajúcej občianskej vojny, ktorá si vyžiadala stovky tisíc obetí z radov civilistov. Milióny ľudí kvôli nej z krajiny utiekli.
V roku 2017 obnovilo Tunisko diplomatickú misiu v Sýrii iba obmedzene, okrem iného preto, aby pomohla sledovať viac ako tritisíc tuniských ozbrojencov bojujúcich v Sýrii. Bližšiu obnovu vzťahov s Damaskom naznačoval Saíd od júla 2021, keď koncentroval väčšinu moci v krajine do svojich rúk.
Svoju ambasádu v Damasku už v roku 2018 znovuotvorili Spojené arabské emiráty, ktoré sú jednou z hlavných krajín usilujúcich sa o normalizáciu vzťahov s Asadom. Krok odôvodnili tým, že arabské štáty potrebujú byť v krajine viac prítomné, aby pomohli ukončiť vojnu. Spojené arabské emiráty tento rok v marci Asad navštívil spolu s manželkou.
O možnom znovuotvorení zastupiteľských úradov v súčasnosti podľa nemenovaných zdrojov agentúry Reuters rokuje so Sýriou tiež Saudská Arábia. Tá tiež zvažuje pozvanie Asada na summit Ligy arabských štátov, ktorý sa bude v Rijáde konať 19. mája. Účasť Sýrie na summite by podľa Reuters znamenala formálne ukončenie izolácie krajiny.
Agentúra Reuters upozornila, že vplyv na zblíženie Sýrie a Saudskej Arábie má rovnako obnova diplomatických vzťahov medzi šiitským Teheránom a sunnitským Rijádom, ktoré zamrzli v roku 2016. Normalizácia ich vzťahov bola dojednaná v Pekingu pri neohlásených rokovaniach medzi poprednými bezpečnostnými činiteľmi a podľa televízie Al-Džazíra by mohla mať pozitívny vplyv na bezpečnosť v arabskom svete. Krajiny totiž podporujú súperiace strany konfliktov najmä v Jemene, ale tiež v Sýrii alebo Libanone.
Na konci februára sa v Damasku stretli s Asadom šéfovia parlamentov Iraku, Jordánska, Spojených arabských emirátov, Líbye či Egypta. Krátko nato do sýrskej metropoly prvýkrát od roku 2011 priletel šéf egyptskej diplomacie. Vo februári bol v Damasku jordánsky minister zahraničia, rovnako prvýkrát od vypuknutia vojny v Sýrii, a Asad v ten istý mesiac navštívil Omán, tiež prvýkrát od roku 2011.